Syftet med en etikprövning är att utvärdera de etiska riskerna som är förknippade med forskningsupplägget.

Etikprövningen måste genomföras innan forskningen påbörjas. Om en prövning krävs bör tillräckligt med tid reserveras för processen.

Nämnden för etikprövning vid Novia bedömer om den planerade forskningen är etiskt hållbar, med hänsyn till överensstämmelse med de etiska principerna inom humaniora, samhällsvetenskap och beteendevetenskaplig forskning. Nämnden kan kräva ändringar i forskningsplanen innan studien kan fortsätta.

Forskning som omfattas av Lagen om medicinsk forskning (488/1999) måste också följa dessa etiska principer.

Nämnden för etikprövning vid Novia ger utlåtanden på begäran till Novias personal och till studerande som genomför examensarbete på magisternivå (högre YH). Om ett examensarbete planeras att genomföras på ett sätt som kräver etikprövning, måste studenten ansöka om detta från nämnden för etikprövning tillsammans med sin handledare.

Nämnden utfärdar inte utlåtanden om examensarbeten på kandidatnivå (YH) förutom i fall som nämnden bedömer som undantag. Det rekommenderas att ett examensarbete på kandidatnivå inte innefattar ett forskningsupplägg som kräver etikprövning. Om det råder osäkerhet om huruvida en prövning behövs bör studenten diskutera detta med sin handledare.

Handledare för examensarbeten är ansvariga för att säkerställa att deras studerande bekantar sig med etiska principer. Det är dock i slutändan examensarbetets skribent som är ansvarig för det etiska genomförandet av sitt arbete. Studerande och deras handledare uppmuntras att använda det material som tillhandahålls på dessa sidor för att hantera frågor om forskningsetik.

En etikprövning överför inte ansvaret för forskningen eller dess etiska och moraliska beslut från forskaren till nämnden för etikprövning.

Det är viktigt att notera att ett utlåtande från nämnden för etikprövning inte är ett forskningstillstånd. Tillstånd att genomföra datainsamling måste beviljas av den organisation där forskningen genomförs. Dessutom måste enskilda deltagare ge sitt informerade samtycke för att delta i studien.

TENK: Ethical review in the human sciences in Finland

När behövs en etikprövning från Nämnden för etikprövning?

Forskaren (ansvarig forskare eller huvudhandledare för examensarbetet) begär ett etikprövningsutlåtande om deras forskning innehåller något av följande (se även riktlinjerna från TENK, Finlands Forskningsetiska delegation):

  1. Deltagande i forskningen avviker från principen om informerat samtycke (gäller inte forskning i offentliga och publicerade dokument, register- och dokumentmaterial samt arkivmaterial).
  2. Forskningen ingriper i forskningsdeltagarnas fysiska integritet.
  3. Forskningen riktar sig mot minderåriga under 15 år, utan förälderns eller vårdnadshavarens särskilda samtycke eller utan att vårdnadshavaren underrättas, vilket skulle ge hen möjlighet för att förhindra barnets deltagande i forskningen.
  4. Forskning som utsätter deltagarna för exceptionellt starka stimuli, vars möjliga faror bör testas av experter (t.ex. forskning som involverar våld eller pornografi).
  5. Forskning som innebär en risk för att orsaka psykisk skada som överstiger gränserna för vardagslivet för forskningsdeltagarna, deras familjemedlemmar eller andra närstående (t.ex. trauma, depression, sömnlöshet).
  6. Forskning som när den genomförs kan innebära ett hot mot säkerheten för deltagarna eller forskarna och deras familjemedlemmar eller andra närstående (t.ex. forskning om våld i hemmet).

Ibland kan en finansiär, utgivare eller en organisation som beviljar forskningslov kräva en etikprövning. Nämnden kan överväga att behandla begäran om prövning även i sådana fall. Vänligen kontakta nämnden för etikprövning för mer information.

Vänligen beakta vidare riktlinjer från TENK om din forskning handlar om minderåriga eller personer med begränsad kapacitet.

Etikprövning bedömer särskilt:

  • Hur samtycke från deltagarna efterfrågas och dokumenteras (t.ex. skriftligt, elektroniskt eller muntligt), och hur deltagandets frivilliga karaktär garanteras.
  • De möjliga riskerna och skadorna för forskningsdeltagarna, deras familjer och eventuellt forskaren, och även sannolikheten för att dessa risker uppstår, i förhållande till de åtgärder som anges i begäran om utlåtande för att förebygga eller minimera dessa risker.
  • Betydelsen av den nya information som forskningen ämnar erhålla i förhållande till potentiella skador och risker.
  • Tillräckligt tydlig information till forskningsdeltagarna om innehållet i forskningen, vad deras deltagande innebär och behandlingen av deras personuppgifter.
  • Datahanteringsplanen, som också innehåller en beskrivning av behandlingen av personuppgifter under hela forskningens livscykel.