Morris Åkerlind, Byggmästare (YH) och Ingenjör (YH), byggnadsteknik och samhällsteknik
”Det bästa med mitt yrke är friheten och möjligheten att planera mina arbetsdagar självständigt.”
Kan du kort beskriva ditt yrke, vägen dit och vad som har påverkat ditt yrkesval?
Jag arbetar som arbetsledare på ett företag som ansvarar för underhållet av statens vägar. Mina arbetsuppgifter omfattar bland annat att kalla ut plog- och saltbilar för snöröjning och halkbekämpning samt att organisera plogning och sandning på mindre vägar. Utöver detta planerar jag mindre brådskande arbeten, hanterar avtal med underleverantörer, sköter fakturering, deltar i möten samt ansvarar för rapportering och dokumentation av utförda arbeten. I arbetet ingår även planering av underhållsåtgärder som skötsel av grusvägar, dikning, asfalteringsreparationer, slåtter av vägrenar och buskröjning.
Jag började arbeta inom branschen redan under studietiden när jag gick mitt andra år. Jag hade ett stort intresse för branschen och samtidigt fanns det ett tydligt behov av både praktikanter och nyutexaminerade, vilket gjorde steget in i arbetslivet naturligt.
Vad tycker du är det bästa med ditt yrke?
Det bästa med mitt yrke är friheten och möjligheten att planera mina arbetsdagar självständigt. Arbetet är också väldigt konkret och resultaten syns ofta snabbt. En väl genomförd och rätt tajmad plogning eller halkbekämpning på större vägar ger en tydlig känsla av att man har lyckats. Det är även givande att se de arbeten man planerat genomföras i praktiken, ofta med många maskiner i arbete längs vägarna.
Hur har dina studier påverkat dig i valet av yrke och vägen dit? Känner du att din utbildning har varit till nytta i ditt arbetsliv?
Mina studier har haft en avgörande betydelse för mitt yrkesval och min karriärväg. För att arbeta som arbetsledare inom en underhållsentreprenad krävs en lämplig utbildning, till exempel från en yrkeshögskola, så utan utbildningen hade detta arbete inte varit möjligt. Kunskaperna från studierna har varit till stor nytta i arbetslivet, särskilt inom arbetsplanering, kostnadskalkylering, avtalshantering och tolkning, arbetsledning samt vid tolkning och framtagning av ritningar.
Berätta gärna kort om dina studier och hur du upplevde din studietid.
Jag upplevde studietiden som både intressant och givande. I början skedde en stor del av studierna på distans på grund av coronapandemin, vilket fungerade bra. Utbildningen var flexibel, och när jag fick ett jobberbjudande under studietiden kunde jag anpassa studietakten och slutföra byggmästarutbildningen snabbare. Därefter fortsatte jag mina studier till byggnadsingenjör vid sidan av arbetet, vilket också fungerade bra tack vare en kombination av distans- och närstudier.
Vad har du för framtidsplaner? Hur ser du på din framtid?
När det gäller framtiden vill jag fortsätta arbeta med samma arbetsuppgifter en tid och samla mer erfarenhet från branschen. På sikt skulle det vara intressant att utvecklas vidare till en roll som arbetschef med ansvar för flera entreprenader, samt att arbeta mer med anbudsräkning och projektkalkylering.
Är du alumn från Novia? Varmt välkommen att delta i vår alumnverksamhet. Läs mer och registrera dig här