Emilia Grönlund, Sjukskötare (YH)

Med en bred utbildningsbakgrund och erfarenhet av olika studievägar har hon successivt hittat rätt riktning. Genom att våga prova och följa sin känsla för vården har hon byggt en stabil grund för sitt yrkesval.

Alumnberättelse Sjukskötare (YH)
Emilia Gronlund

Kan du kort beskriva ditt yrke, vägen dit och vad som har påverkat ditt yrkesval?

Jag är utbildad sjukskötare och arbetar i dag på akuten i Vasa, samtidigt som jag studerar till förstavårdare och är på slutrakan med min magisterexamen vid Hanken. Efter studenten 2021 visste jag inte riktigt vad jag ville göra. Jag hade arbetat på ett äldreboende sedan jag var 16 år och trivdes inom vården, men jag var också intresserad av ledarskap och marknadsföring. Jag sökte därför både till Hanken och till sjukskötarutbildningen. Jag kom in till Hanken och inledde mina studier där hösten 2021. Jag trivdes väldigt bra med studielivet och mina nya studiekompisar. Trots att jag trivdes med studierna vid Hanken kände jag samtidigt att jag saknade vården.

Sommaren 2022 bestämde jag mig för att börja läsa till sjukskötare via öppna yrkeshögskolan parallellt med mina studier vid Hanken. Efter att ha studerat ett halvår på öppna yrkeshögskolan valde jag att söka in till Novia och fick en studieplats på flerformsutbildningen i januari 2023. Jag började studera till sjukskötare på heltid vid Novia och insåg ganska snabbt att jag ville arbeta inom akutvård. Jag valde specialiserad vård som inriktning och tog examen våren 2025. Jag studerade alltså till sjukskötare på tre år och under denna tid var jag ett halvår på utbyte från Hanken till Frankrike.

Jag gjorde min slutpraktik både på ambulansen och på akuten, vilket snabbt bekräftade att jag ville bli förstavårdare. Redan samma vår sökte jag in till Arcadas Top‑Up‑utbildning till förstavårdare för utexaminerade sjukskötare och kom in till studiestarten hösten 2025. Nu studerar jag termin två av tre.

Under våren tar jag min magisterexamen vid Hanken i Vasa med marknadsföring som huvudämne. Från Hanken får jag med mig både en kandidat- och en magisterexamen samt ett utbyte i Frankrike. Trots att jag för tillfället inte har valt att arbeta inom detta område är jag glad över att ha fortsatt mina studier där. Att få studera utomlands var en mycket lärorik erfarenhet och den mångsidiga utbildningen har gett mig kunskaper som jag har, och kommer att ha, stor nytta av i framtiden.

Det som har påverkat mitt yrkesval mest är känslan av att vilja arbeta nära människor, göra konkret skillnad och arbeta i en dynamisk miljö där ingen dag är den andra lik.

Vad tycker du är det bästa med ditt yrke?

Det bästa med mitt yrke är att jag varje dag får utvecklas och lära mig nya saker. Inom akutvården händer det ständigt något nytt och man vet aldrig vad som väntar när man börjar sitt arbetspass. Den variationen och det tempot passar mig väldigt bra.

En annan viktig del är kollegorna. Jag upplever att vi har ett starkt teamarbete där man stöttar varandra och utvecklas tillsammans, vilket skapar trygghet även i stressiga situationer.

Hur har dina studier påverkat dig i valet av yrke och vägen dit? Känner du att din utbildning har varit till nytta i ditt arbetsliv?

Mina studier har haft stor betydelse för mig. Studierna vid Hanken har gett mig ett brett perspektiv, analytiskt tänkande och organisatoriska kunskaper som jag även har nytta av inom vården, till exempel i förståelsen av ledarskap, struktur och beslutsfattande.

Sjukskötarstudierna gav mig den praktiska och teoretiska grunden för att arbeta inom vården, och det var under studietiden som jag verkligen insåg att akutvård är min grej. Förstavårdsstudierna känns nu som ett naturligt nästa steg och ligger helt i linje med mina mål. Jag känner definitivt att mina utbildningar har varit, och är, till stor nytta i mitt arbetsliv.

Berätta gärna kort om dina studier och hur du upplevde din studietid.

Min studietid har varit intensiv men väldigt givande. På Hanken trivdes jag bra och kom snabbt in i studielivet med fina vänner och en bra gemenskap. Det var nervöst att lära känna nya människor i början, men vännerna har i slutändan varit det allra bästa med studierna. Att delta i studielivet ger en paus från studierna och att få ha roligt med andra studerande gör att man orkar studera bättre.

Även om jag studerat flera utbildningar samtidigt har jag hunnit vara både gulistutor och utbytestutor på Hanken. Under den senaste hösten var jag också med i årsfestkommittén för SSHV.

Studierna till sjukskötare var mer praktiskt inriktade och krävde mycket engagemang, särskilt under praktikperioderna. Det var under praktiken som jag verkligen kände att jag var på rätt plats och också då jag lärde mig som mest genom att få fråga och göra saker i praktiken.

Att kombinera två utbildningar kräver planering och disciplin, men det har också lärt mig att strukturera min tid och våga satsa på det jag verkligen vill. Nu under förstavårdsutbildningen känner jag mig väldigt motiverad och säker på att jag valt rätt väg.

Vad har du för framtidsplaner? Hur ser du på din framtid?

Mina framtidsplaner är inte helt spikade, men mitt slutliga mål är att arbeta på ambulans. Just nu är det svårt att få jobb där, så min plan är att fortsätta arbeta på akuten i Vasa åtminstone fram till hösten. Jag funderar också på att eventuellt söka jobb på ambulansen i Stockholm för att få mer erfarenhet och utvecklas ytterligare i yrket. Jag ser ljust på framtiden även om det för tillfället är utmanande inom vårdyrket att få jobb.

Min väg genom studieåren har inte varit helt rak, men den har lett mig till något som verkligen känns rätt och i dag har jag fler valmöjligheter än vad jag någonsin trodde att jag skulle ha.


Är du alumn från Novia? Varmt välkommen att delta i vår alumnverksamhet. Läs mer och registrera dig här