Novia och Aboa Mare Ab främjar en säkrare och grönare sjöfart

24.10.2025
Åbo Forskning Maritim teknik Pressmeddelande Nyhet
Thomas Lundberg maskinrum

På bilden: simulatorchef Thomas Lundberg i Wärtsiläs maskinsimulator vid Aboa Mare.

Utbildningscentret Aboa Mare, som samlar sjöfartsverksamheten för Yrkeshögskolan Novia, Axxell och Aboa Mare Ab, arbetar för en hållbar framtid inom sjöfarten genom samarbete, innovation och utbildning. Genom projekt, kurser och utbildningar utvecklas lösningar som stärker säkerheten och minskar miljöpåverkan. Novia koordinerar till exempel ett projekt där man utvecklar och testar koncept för fjärrlotsning och tillhörande teknik.  

Både nuvarande och framtida sjöfarare får utbildning i den senaste tekniken, bland annat drift av LNG- och metanoldrivna fartyg, med hjälp av avancerade maskinsimulatorer. Simulatorn möjliggör realistisk träning i moderna framdrivningssystem och bidrar därmed till att höja kompetensen inom hållbar sjöfart. 

Novia forskar i fjärrlotsning – ska göra lotsning tryggare 

Novia samordnar forskningsprojektet inom fjärrlotsning Remote Pilotage MVP.  Projektet fokuserar på att utveckla och testa koncept för fjärrlotsning och tekniska lösningar. Vid Aboa Mare har tester genomförts i simulatorer för att undersöka bland annat arbetsfördelning och kommunikation i fjärrlotsningssituationer. Den information som samlats in genom testerna används för att utveckla fjärrlotsningslösningar. Projektet finansieras av Business Finland. 

Lotsar fungerar som rådgivare för fartygens befälhavare. De bistår med navigering och manövrering av fartyg i trånga, smala och trafikerade farleder i skärgården samt i hamnar. 

”Den största orsaken till att fjärrlotsning utvecklas är de säkerhetsrisker som lotsningsarbetet innebär. Olyckor inträffar globalt sett särskilt när lotsarna förflyttar sig till eller från fartyget”, berättar Mirva Salokorpi, forskningsledare i maritim teknik vid Novia.  

Samarbetspartners i projektet är Finnpilot Pilotage, Fintraffic, Brighthouse Intelligens, Groke Technologies, Furuno Finland, Kongsberg och ESL Shipping.  

Psykolog forskar i kontakten mellan människor och teknik 

Doktor i psykologi Jukka Häkkinen inledde sitt arbete som projektforskare i forskningsprojektet i september 2024. 

En central utmaning är bristen på delad lägesmedvetenhet när fartygsbesättningen och lotsen inte befinner sig på samma plats. 

"Det är mycket svårare att skapa en gemensam lägesbild när man inte kan peka eller reagera direkt på den andras handlingar", förklarar Häkkinen. 

I fjärrlotsning är det avgörande vilken information som överförs från fartyget till lotsen vid fjärrlotsningscentralen. Häkkinen är särskilt intresserad av vilken information som behövs till sjöss i olika situationer, hur beslut fattas utifrån informationen och hur man förutser framtida händelser. 

Häkkinen studerar även lotsarnas ögonrörelser. 

"Vart de tittar berättar vilken information de behöver för sitt agerande och tänkande. Den informationen avslöjar vilka mentala modeller de har. Utifrån det kan vi dra slutsatser om vilken information som krävs för att de ska kunna fatta goda beslut”, säger Häkkinen. 

Läs Novias nyhet i ämnet.

Ökat behov av maskinsimulering för hållbar sjöfart vid Novia och Aboa Mare Ab 

En uppgradering av Wärtsiläs maskinsimulator har gjorts vid Aboa Mare. Simulatorn öppnar möjligheter för utbildning och utveckling inom framtidens fartygsdrift med fokus på alternativa bränslen och minskade utsläpp. 

Förutom Wärtsiläs uppgraderade maskinsimulator har Aboa Mare även införskaffat ytterligare en maskinsimulator från Kongsberg Maritime, som kommer att installeras i början av år 2026. 

Med Kongsbergs maskinsimulator kan metanol, batterihybrider och andra framtidslösningar simuleras, utöver LNG. På detta sätt kan yrkesverksamma inom sjöfarten få praktisk erfarenhet av att hantera olika scenarier kopplade till både drift och säkerhet. 

”Vi förbättrar vår möjlighet att delta i utvecklingen mot utsläppsfria transporter. Simulatorerna gör det möjligt att arbeta konkret med lösningar som kan leda till ‘all the way to zero’”, säger Thomas Lundberg, simulatorchef vid Aboa Mare. 

Den internationella sjöfartsorganisationens (IMO) växthusgasstrategi från 2023 är en plan för att minska växthusgasutsläppen från den globala sjöfarten. Strategin sätter upp mål för att nå nettonollutsläpp omkring år 2050, med delmål om att minska utsläppen med minst 20 procent (strävan 30 procent) till 2030 och minst 70 procent (strävan 80 procent) till 2040, jämfört med 2008 års nivåer. Målet är att styra sjöfarten mot en hållbar och klimatneutral framtid. 

Fördelar och nackdelar med LNG och metanol 

LNG (flytande naturgas) har hittills varit ett vanligt alternativ i övergången till renare sjöfart. Fördelen är att det ger lägre koldioxidutsläpp än traditionella bränslen. Nackdelen är dock att metanläckage vid förbränning kan uppstå, och metan är en växthusgas som är betydligt mer skadlig än koldioxid. 

Metanol bedöms idag vara ett mer lovande alternativ.  

”Fördelen är att det är en vätska som är enklare att hantera, lagra och transportera jämfört med gas. Dessutom kan grön metanol tillverkas av förnybara källor, vilket gör det till ett verkligt hållbart alternativ. Nackdelen är främst säkerhetsrisker. Metanol är giftigt för människor och kräver noggranna rutiner för hantering och brandskydd”, säger Thomas Lundberg. 

Utöver LNG och metanol används också ammoniak som fartygsbränsle. Ammoniak har fördelen att det inte avger koldioxid vid förbränning och kan produceras på ett hållbart sätt. Samtidigt innebär det betydande säkerhetsutmaningar eftersom ammoniak är mycket giftigt. Trots detta används det redan i viss utsträckning på fartyg, och utvecklingen på området väntas fortsätta. 

En växande bransch 

Sjöfarten är en växande bransch globalt och står för en allt större del av de internationella transporterna. I dag finns omkring 600–700 LNG-fartyg. Antalet väntas fördubblas under de kommande tre åren, vilket visar på den snabba utvecklingen och behovet av utbildning inom nya teknologier och bränslen. 

Simulatorerna används i utbildningen av studerande och fortbildning av besättning inom branschen, inklusive samarbeten med aktörer som Maersk. 

”Bakgrunden till satsningen är den snabba teknikutvecklingen inom sjöfarten och behovet av att möta internationella klimatmål. Sjöfarten står för en växande andel av de globala utsläppen, och nya drivmedel som metanol, LNG och ammoniak bedöms spela en central roll i omställningen”, säger Thomas Friis, kurschef på Aboa Mare Ab. 

”Att få möjlighet att träna på realistiska scenarier stärker säkerheten och skapar förutsättningar för en snabbare övergång till nya, hållbara teknologier”, sammanfattar Thomas Lundberg. 

Aboa Mares nyhet om simulatorn från Kongsberg Maritime 30.9.2025 (på engelska).

Mer information och kontaktuppgifter via FUI-kommunikatören Nadine Karell nadine.karell@novia.fi eller tfn 050 472 6164.