Furuno Finland bygger den tekniska grunden för navigation i en ny era
Novia koordinerar Remote Pilotage MVP-projektet (Minimum Viable Product), som främjar utvecklingen av fjärrlotsning. Projektet har väckt internationellt intresse och har utvecklat och testat lösningar som i framtiden kan möjliggöra lotsning via fjärranslutning.
Informationssäker anslutning till lotsarnas fjärrarbetsstationer
En av de centrala tekniska aktörerna är Furuno Finland, som har ansvarat för att skapa en driftmiljö där fartygens navigationssystem, såsom radar och elektroniskt kartsystem (ECDIS), kan integreras med lotsarnas fjärrarbetsstationer.
"Vi har byggt ett system där radar- och sensordata överförs säkert från fartyget till en fjärrdriftscentral där lotsarna har egna arbetsstationer", berättar utvecklingschef Juhani Laukkanen, som ansvarar för projektets tekniska genomförande.
Standardutrustning, individuella utmaningar
Projektet har använt standardiserad utrustning, men att kombinera dem med olika tillverkares system och säkerställa att datan fungerar smidigt i en fjärrmiljö har krävt omfattande utvecklingsarbete. Dessutom har projektet undersökt GNSS-oberoende positionering genom att samordna radar- och kartdata, samt utvecklat störningsövervakning som backup för satellitpositionering.
GNSS (Global Navigation Satellite System) är ett samlingsbegrepp för alla globala satellitpositioneringssystem.
Lotsarna delaktiga i utvecklingen
Lotsarnas roll har varit central i utvecklingen.
"De har bidragit med konkreta krav och idéer, och vi har kunnat utveckla fungerande lösningar utifrån dem", säger Laukkanen.
Furunos kvalitets- och säkerhetschef Olli Seppälä betonar projektets karaktär som en tjänst.
"Det här handlar inte bara om att bygga en teknisk enhet, utan om en tjänst som möjliggör yrkesutövning på ett nytt sätt. Lotsarnas arbete flyttas från plats till fjärrstyrning, och det kräver en helt ny uppsättning verktyg."
Samarbetet med forskare från Novia har tillfört nya perspektiv och kompetens till projektet.
"Samarbete med högskolor för alltid med sig nya idéer och öppnar dörrar till framtida projekt", tillägger Seppälä.
Furunos del i MVP-projektet avslutades i slutet av juni 2025, men enligt Laukkanen kan testningen fortsätta vid behov under hösten, och fler projekt är redan på gång. Projektets resultat har potential för bredare användning, till exempel i andra fjärrstyrda sjötrafikapplikationer.
"Målet har varit att skapa en lösning som kan upprepas på olika fartyg och system. Jag tror att fjärrlotsning gradvis kommer att bli vanligare, i Finland och även internationellt", sammanfattar Laukkanen.
Kort om Furuno Finland
Furuno Finland Oy är ett dotterbolag till det japanska Furuno Electric Co., Ltd. Företaget grundades i Finland 2002 och har sitt huvudkontor i Esbo.
Företaget importerar, säljer, installerar och underhåller ett brett utbud av marinelektronik i Finland, såsom navigations- och kommunikationsutrustning samt fiskesökningssystem, för både inhemska och internationella kunder.
Furuno Finland är särskilt känt som leverantör av avancerade brygglösningar. Det har deltagit i utvecklingen av de första typgodkända ECDIS-enheterna och centraliserade larmsystem (t.ex. BR 2500).
I Esbokontoret finns även en FoU-enhet som i samarbete med moderbolaget utvecklar kart- och radarmjukvara för integrerade bryggsystem.
Furuno Finland har cirka 50 anställda och erbjuder dessutom utbildning, service- och installationstjänster samt heltäckande nyckelfärdiga lösningar för sjöfarts- och övervakningsbehov.
Foto: Finnpilot