Yrkeshögskolan Novia och Åbo Akademi i nytt samarbete kring språkundervisning

12.8.2025
Pressmeddelande Novia
Novia fasad 2

Åbo Akademi och Yrkeshögskolan Novia inleder ett nytt samarbete för att stärka språkundervisningen inom den svenskspråkiga högre utbildningen i Finland.

Från och med höstterminen 2025 kommer Novia att tillhandahålla undervisning i spanska, tyska, franska, italienska, latin och ryska för studenter vid Åbo Akademi. 

Kurserna kommer att hållas i Åbo Akademis lokaler och följer ordinarie schema och studieplanering vid fakulteterna. Informationen om kurserna hittas i Studiehandboken på nätet redan nu och studenterna kan anmäla sig till språkkurserna som vanligt via studieplaneringsverktyget Peppi.

Genom samarbetet får Novias studenter tillgång till ett bredare utbud av språkkurser.

"Det här är ett naturligt och konkret steg mot ett närmare samarbete inom koncernen Åbo Akademi och Novia. Genom att samla våra resurser stärker vi möjligheterna att erbjuda högkvalitativ utbildning på svenska i Finland", säger Gunilla Widén, tf rektor vid Åbo Akademi. 

"På Novia ser vi det här som en värdefull möjlighet att bidra till ett starkare svenskspråkigt utbildningsfält. Genom samarbetet med Åbo Akademi kan vi tillsammans erbjuda studenterna ett brett och kvalitativt kursutbud", säger Örjan Andersson, rektor för Yrkeshögskolan Novia. 

Avtalet gäller läsåret 2025–2026, med möjlighet till förlängning. Samarbetet är ett pilotprojekt inom ramen för Åbo Akademis pågående omställningsarbete.

 

För mera information kontakta

Yrkeshögskolan Novia, rektor Örjan Andersson, mobil 050 527 2286
Yrkeshögskolan Novia, prefekt Camilla Ekman, mobil 040 563 6965

Åbo Akademi, tf rektor Gunilla Widén, mobil  050 405 3255