Novia tar omställningen på allvar

9.6.2025
Raseborg Agrolog (YH) Systemomställning för att bygga resiliens Skogsbruksingenjör (YH) Nyhet
agrolog5

Världen står inför en grön omställning och i Finland händer det mycket, inte minst när det gäller naturbruk, byggande och energilösningar. Novia stödjer den spännande utvecklingen och i Vasa erbjuds teknikutbildningar och innehåll som hjälper företag att utveckla kompetensen, stärka konkurrenskraften och möta kraven om hållbarhet.

Miljömedvetenheten inom byggbranschen har ökat snabbt de senaste åren, säger Mats Lindholm som är ansvarig för byggutbildningarna vid campus Raseborg.

”Miljöfrågorna har kommit in på ett nytt sätt, inte minst via lagstiftningskrav, och idag finns en mer konkret press på alla länder när det gäller koldioxidbelastningen. I Vasa och Raseborg finns en lång tradition av byggutbildningar, och vi har länge sett en växande efterfrågan på VVS i takt med ökande fokus på miljö och hållbarhet i byggande. Om man ska kunna få ner klimatavtrycket ännu mer krävs ett bättre samarbete mellan bygg- och VVS-ingenjörer och sedan 2021 erbjuder vi därför VVS-planering som en ny andra alternativ inriktning för byggingenjörsstuderande”, berättar han.

Problemlösning inom näringslivet

Att samarbeta med näringslivet är en viktig del av Novias verksamhet.

”Det ger oss möjlighet att jobba väldigt nära och konkret med problemlösning. Därför försöker vi stödja näringslivet och hänga med i utvecklingen på olika sätt, till exempel när det gäller batteritillverkning och vätgasekonomi”, säger John Dahlbacka som är forskningsledare.

Det innebär till exempel konkreta investeringar i att bredda den batterirelaterade utbildningen, och betydelsefulla fortbildningar till dem som vill byta bransch. Just nu pågår till exempel fem stora projekt med vätgas, som spänner över ett brett spektrum, från växthusbranschen till avfallshantering.

"Vi inleder nya samarbeten hela tiden och vill gärna höra problemställningar från näringslivet", säger John Dahlbacka.

Johnny Sved är utbildningsledare på institutionen för bioekonomi och berättar att man jobbar intensivt med frågor som rör naturbruket:

”Det handlar till exempel om vad vi ska producera på åkrarna, för ett mindre klimatavtryck, och hur vi ska kunna ersätta import med egen odling. På sikt behöver vi också förändra våra kostvanor. För att bioekonomisektorn i praktiken ska lyckas med hållbarhetsåtgärderna är det avgörande att vi lyckas stärka lönsamheten och att vi satsar på att bygga ett konkurrenskraftigt jordbruk.”

Även vattenfrågan är av stor vikt, fortsätter han:

”Vi har en hel del torvmark som dränerats för odling och skogsbruk. Det är en källa till utsläpp som vi måste hantera. Därför är vattenvård en viktig del av våra naturbruksutbildningar. Det är en stor och svår balansgång.”

Hållbara alternativ i stället för fossila fibrer

Sammantaget handlar det om att identifiera naturvärdena, framhäva dem och berika dem, inte minst värdena i skogen.

”Skogen producerar ju byggmaterial men också råvaror till fiber. Här kan västvärldens industri bli väldigt betydande i framtiden, om vi kan producera hållbar fiberråvara som kan ersätta fossila fibrer som plaster och polyester och även bomull som sliter mycket på världen”, avslutar Johnny.

Världen står inför en grön omställning och i Finland händer det mycket, inte minst när det gäller naturbruk, byggande och energilösningar. Novia stödjer den spännande utvecklingen och i Vasa erbjuds teknikutbildningar och innehåll som hjälper företag att utveckla kompetensen, stärka konkurrenskraften och möta kraven om hållbarhet.

Text: Britt-Marie Melin. Artikeln var en del av Novias bilaga i Hbl i januari 2025.