31.12.2012

Yrkeshögskolan Novia har 19-31.12.2012 dimitterat

Observera att postfixet (YH) och (högre YH) i examenstiteln hör till och uttrycker att det är fråga om en högskoleexamen (F352/2003).

Utbildningsområde: Teknik och kommunikation (Tekniikan ja liikenteen ala)
Examen: Ingenjör (YH) (Insinööri (AMK))

Utbildningsprogrammet för maskin- och produktionsteknik (Kone- ja tuotantotekniikka), Vasa
Stenfors André, Korsholm

Utbildningsprogrammet för elektroteknik (Sähkötekniikka), Vasa
Berg Elias, Vasa
Nylund Daniel, Pedersöre

Utbildningsprogrammet för automationsteknik och IT (Automaatio- ja tietotekniikka), Raseborg
Öst Jonas, Pedersöre

Utbildningsprogrammet för byggnadsteknik (Rakennustekniikka), Raseborg
Dahlström Tomas, Helsingfors

Utbildningsprogrammet för arbetsledning inom byggnadsbranschen (Rakennusalan työnjohto), Raseborg
Examen: Byggmästare (YH) (Rakennusmestari (AMK))

Björk Mikael, Borgå

Danielsson Thobias, Vårdö

Hellberg Jonas, Raseborg

Lehmusvuo Antti, Helsingfors

Lindroos Sebastian, Pargas

Lindström Erik, Raseborg

Westerlund John, Kimitoön

Utbildningsprogrammet för sjöfart (Merenkulku), Åbo
Examen: Sjökapten (YH) (Merikapteeni (AMK))

Almér Robert, Pargas

Lönnström Jesper, Borgå

Paetau Dennis, Sibbo

Rosenqvist Göran, Houtskär

Salo Toni, Reso

Sehlstedt Alexander, Mariehamn

Varjonen Veli-Matti, Brändö

Wickström Jens, Åbo

Vuorio Jani, Åbo

Examen: Ingenjör (YH) (Insinööri (AMK))
Eriksson Kristian, Salo

Utbildningsområde: Kultur (Kulttuuriala)
Utbildningsprogrammet för bildkonst (Kuvataide), Jakobstad
Examen: Bildkonstnär (YH) (Kuvataiteilija (AMK))

Hagen Oscar, Jakobstad

Nestorova Elena, Tammerfors

Utbildningsprogrammet i formgivning (Muotoilu), Åbo
Examen: Formgivare (YH) (Muotoilija (AMK))

Essén Frida, Åbo

Hagstén Camilla, Åbo

Hurmerinta Max, Åbo

Mattsson Emilia, Borgå

Paavilainen Markus, Åbo

Takala Toni, Raseborg

Utbildningsprogrammet för musik (Musiikki), Jakobstad
Examen: Musikpedagog (YH) (Musiikkipedagogi (AMK))

Björni Patrik, Vasa

Utbildningsprogrammet för kulturproducentskap (Kulttuurituotanto), Helsingfors
Examen: Kulturproducent (YH) (Kulttuurituottaja (AMK))

Broms Mandi, Helsingfors

Granö Martin, Helsingfors

Grönholm Jens, Helsingfors

Kaukonen Anne, Helsingfors

Lehtovirta Antti, Helsingfors

 

Utbildningsområde: Social-, hälso- och idrottsområdet (Sosiaali-, terveys- ja liikunta-ala)
Utbildningsprogrammet för vård (Hoitotyö), Vasa
Examen: Sjukskötare (YH) (Sairaanhoitaja (AMK))

Aspfors Camilla, Nykarleby

Backström Ellinor, Pedersöre

Björklund Julia, Kronoby

Blusi Sarah, Vasa

Bäck Andrea, Närpes

Bäck Conny, Malax

Englund Jennie, Kronoby

Granqvist Annika, Korsnäs

Harjula Emma, Korsholm

Kulp Caroline, Korsholm

Lampa Minna, Vasa

Lundberg Sandra, Larsmo

Mahdi Abdulfatah, Vasa

Ray Emma, Larsmo

Saarinen Pia, Karleby

Silfvast Sofie, Korsholm

Sten Camilla, Närpes

Ström Victoria, Vörå

Ståhl Sara, Korsholm

Tuomisto Jannika, Vasa

Wik Ann-Sofie, Pedersöre

Witting Susanna, Vasa

Öst Linda-Marie, Pedersöre

Östman Daniela, Jakobstad

Examen: Barnmorska (YH) (Kätilö (AMK))

Forsström Carolin, Närpes

Häggblom Jenny, Korsholm

Kainberg Sandra, Kronoby

Kåll Malin, Pedersöre

Mård Johanna, Jakobstad

Nenonen Malin, Pargas

Näsman Antonia, Korsholm

Rynéus Linnea, Vasa

Wiik Malin, Sibbo

With-Hällund Emma, Pedersöre

Åkerlund Marika, Pedersöre

Öhman Emma, Pargas

Utbildningsprogrammet för vård (Hoitotyö), Åbo
Examen: Sjukskötare (YH) (Sairaanhoitaja (AMK))

Andersson Martina, Pargas

Backman Anna, Jakobstad

Blomqvist Maria, Korsholm

Fröberg Tommy, Åbo

Gröndahl Sandra, Pargas

Lindholm Johanna, Pargas

Pitkäaho Kristiina, Pargas

Söderman Marlén, Kimitoön

Vainio Mariela, Åbo

Examen: Hälsovårdare (YH) (Terveydenhoitaja (AMK)),

Hietola Ari, Kimitoön

Degree Programme in Nursing, Vasa
Examen: Sjukskötare (YH), Bachelor of Health Care (Sairaanhoitaja (AMK))

Atanda-Lawal Bibiyemi, Vasa

Kruegle Emma, Vasa

Lavapie Shemae, Filippinerna

Liikanen Mikael, Pedersöre

Lövdahl Linda, Korsholm

Mattjus Camilla, Pedersöre

Ojwang Beatrice, Kenya

Sundin Jessica, USA

Utbildningsprogrammet för det sociala området (Sosiaaliala), Vasa
Examen: Socionom (YH) (Sosionomi (AMK))

Ainonen Eveline, Nykarleby

Asplund Rebecca, Kaskö

Bergman Jenny, Korsholm

Forsbacka Heidi, Pedersöre

Juthborg Johanna, Korsnäs

Karlå Marielle, Närpes

Nisula Therése, Karleby

Nyman Malena, Pedersöre

Rosendahl Camilla, Korsnäs

Saarinen Sabina, Larsmo

Snellman Karolina, Pedersöre

Store Josefine, Karleby

Svanbäck Michaela, Vörå

Wargh Hanna, Karleby

Utbildningsprogrammet för det sociala området (Sosiaaliala), Åbo
Examen: Socionom (YH) (Sosionomi (AMK))

Björk Pernilla, Larsmo

Gröndahl Carola, Åbo

Gröning Henrika, Kimitoön

Haglund Jenni, Nådendal

Kjellman Lina, Jakobstad

Kylkis Linda, Åbo

Kytöläinen Hanna, Raseborg

Laapotti Julia, Finström

Lehto Jenni, Borgå

Lindén Anna, Borgå

Nyholm Ann-Sofie, Raseborg

Pyöli Karolina, Åbo

Rönnberg Sabina, Raseborg

Sinclair Maria, Ingå

Svartström Wilhelm, Sjundeå

Westerholm Nicolina, Kimitoön

Westerlund Ninni, Kimitoön

Utbildningsprogrammet för utveckling och ledarskap (Kehittäminen ja johtaminen), Åbo
Examen: Socionom (högre YH) (Sosionomi (ylempi AMK))

Knip Maria, Mariehamn

Utbildningsprogrammet för skönhetsbranschen (Kauneusala), Vasa
Examen: Estenom (YH) (Estenomi (AMK))

Bodbacka Emma, Kristinestad

Ekman Cecilia, Jakobstad

Utbildningsområde: Naturbruk och miljöområdet (Luonnonvara- ja ympäristöala)
Utbildningsprogrammet för landskapsplanering (Maisemasuunnittelu), Raseborg
Examen: Hortonom (YH) (Hortonomi (AMK))

Grande Ingrid, Kyrkslätt

Utbildningsprogrammet för Integrated Coastal Zone Management, Raseborg
Examen: Bachelor of Natural Resources / Miljöplanerare (YH) (Ympäristösuunnittelija (AMK))

Weckman Andrea, Borgå

Utbildningsområde: Det naturvetenskapliga området (Luonnontieteiden ala)

Utbildningsprogrammet i informationsbehandling (Tietojenkäsittely), Raseborg
Examen: Tradenom (Tradenomi)

Grönberg Peter, Raseborg

Söderlund Tommy, Helsingfors

Utbildningsområde: Det samhällsvetenskapliga, företagsekonomiska och administrativa området (Yhteiskuntatieteiden, liiketalouden ja hallinnon ala)
Utbildningsprogrammet i företagsekonomi (Liiketalous), Raseborg
Examen: Tradenom (Tradenomi)

Brandtberg Anne-Marie, Raseborg

Bäckman Tove, Raseborg

Hotanen Robert, Hangö

Kaplas Anniina, Hangö

Tallqvist Annette, Kyrkslätt

Utbildningsprogrammet i företagsekonomi (Liiketalous), Åbo
Examen: Tradenom (Tradenomi)

Bäcksholm Fredrik, Jakobstad

Ekman Annina, Åbo

Lassfolk Karl, Åbo

Lunden Markus, Åbo

Nyberg Sara, Kyrkslätt

Nyman Malin, Raseborg

Utbildningsområde: Turism-, kosthålls- och ekonomibranschen
(Matkailu-, ravitsemis- ja talousala)Utbildningsprogrammet för turism (Matkailu), Åbo
Examen: Restonom (YH) (Restonomi (AMK))

Harmanen Katja, Kimitoön

Karlsson Ronny, Malax

Robertsson Marie, Åbo

Westberg Emmi, Salo

Westerlund Sophia, Raseborg

Wikström Tricia, Lovisa

Gå till "Nyheter"