13.6.2014

Yrkeshögskolan Novia har 13.6.2014 dimitterat

Yrkeshögskolan Novia har 13.6.2014 dimitterat. Observera att postfixet (YH) och (högre YH) i examenstiteln hör till och uttrycker att det är fråga om en högskoleexamen (F352/2003).

Utbildningsområde: Teknik och kommunikation
Examen: Ingenjör (YH)

Utbildningsprogrammet för maskin- och produktionsteknik, Vasa

Grankull Staffan, Vasa

Utbildningsprogrammet för produktionsekonomi, Vasa
Kuivamäki Hannu, Korsholm
Nordberg Alexander, Närpes
Nyman Oskar, Vasa
Prost Tom, Malax
Rosenback Ted, Pedersöre

Utbildningsprogrammet för elektroteknik, Vasa

Eklöv Fredrik, Pedersöre

Utbildningsprogrammet för informationsteknik, Raseborg

Emas Christian, Raseborg

Utbildningsprogrammet för informationsteknik, Vasa

Sundman Christian, Vasa
Wikberg Lars, Korsnäs

Utbildningsprogrammet för automationsteknik och IT, Raseborg

Ehrstedt Patrik, Hangö
Ekbom Agneta, Raseborg
Juvonen Matias, Ingå
Numminen Viktor, Åbo
Skogberg Gabriel, Kyrkslätt
Sundius Erik, Raseborg
Tillander Oskar, Borgå
Viinikka Kai, Raseborg

Utbildningsprogrammet för byggnadsteknik, Raseborg

Brusas Torbjörn, Raseborg
Engman Robert, Sjundeå
Frondén Philip, Raseborg
Hindersson Dennis, Raseborg
Isaksson Jonas, Kyrkslätt
Kunttu Max, Borgå
Lappeteläinen Tony, Hangö
Lindqvist Jonas, Sibbo
Lindroos Einar, Kimitoön
Pettersson Andreas, Hangö
Westerholm Micael, Kyrkslätt

Utbildningsprogrammet för byggnadsteknik, Vasa

Ahlvik Tommy, Nykarleby
Berg Daniel, Kristinestad
Bjelic Suad, Vörå
Hamberg Daniel, Malax
Häggblom Christoffer, Närpes
Isaksson Mikael, Vasa
Molnå Sebastian, Närpes
Rönn Markus, Närpes
Sundqvist Marina, Pedersöre
Tran Hai, Vörå
Wik Tor, Nykarleby

Utbildningsprogrammet för lantmäteriteknik, Vasa

Mannfolk Jim, Korsnäs
Utbildningsprogrammet för miljöteknik, Vasa
Holm Emelia, Vasa

Utbildningsprogrammet för arbetsledning inom byggnadsbranschen, Raseborg
Examen: Byggmästare (YH)

Hagelberg Tony, Esbo

Utbildningsprogrammet för sjöfart, Åbo
Examen: Sjökapten (YH)

Antonen Sam, Åbo
Färm Jonas, Pargas
Gislason Magnus, Sverige
Happonen Voitto, Helsingfors
Solax Kim, Åbo
Tallgren Jussi, Kangasala

Utbildningsprogrammet för teknologibaserat ledarskap (högre YH), Vasa
Examen: Ingenjör (högre YH)

Palomäki Pauliina, Vasa

Utbildningsområde: Kultur
Utbildningsprogrammet i formgivning, Åbo
Examen: Formgivare (YH)

Amberla Emmi, Helsingfors
Fjäder Emilia, Åbo
Holmberg Zarah, Helsingfors
Kulmala Camilla, Reso
Lindqvist Kristina, Pargas
Lindqvist Martina, Pargas
Nyman Sara, Jakobstad
Örså Elin, Kimitoön

Utbildningsprogrammet för musik, Jakobstad
Examen: Musikpedagog (YH)

Aldén Måns, Jakobstad
Karlsson Ludvig, Sverige

Examen: Musiker (YH)
Jakobsson Ninja, Vasa
Kentala Aira, Karleby

Utbildningsområde: Social-, hälso- och idrottsområdet
Utbildningsprogrammet för vård, Vasa
Examen: Sjukskötare (YH)

Björklund Ann-Helen, Jakobstad
Björkskog Gunnel, Jakobstad
Björkskog Johanna, Larsmo
Forsell Pia, Esbo
Juutilainen Nina, Jakobstad
Koski Linda, Jakobstad
Libäck Martina, Kronoby
Lindroos Sabina, Vasa
Ljung Leena, Jakobstad
Nygård Katarina, Pedersöre
Palmberg Riitta, Kristinestad
Pettersson Jenny, Pedersöre
Slotte Frida, Kronoby
Snellman Malin, Larsmo
Styris Linda, Malax
Söderström Julia, Karleby

Utbildningsprogrammet för vård, Åbo
Examen: Hälsovårdare (YH)

Backas Jessica, Kimitoön
Backlund Tina, Vörå
Blomqvist Denise, Pargas
Bomberg Elina, Pargas
Dang-Narkaus Nikita, Åbo
Flemmich Magda, Raseborg
Fröberg Pamela, Pargas
Granlund Heidi, Ingå
Jokisalo Pamela, S:t Karins
Juvonen Mikaela, Åbo
Leppänen Evelina, Kristinestad
Lindfors Janina, Åbo
Nervander Diane, Raseborg
Paananen Maria, Åbo
Sumelius Jenny, Åbo
Degree Programme in Nursing, Vasa

Examen: Sjukskötare (YH), Bachelor of Health Care

Tatala Sinthia, Vasa
Wang Ruilan, Kina

Utbildningsprogrammet för bioanalytik, Vasa
Examen: Bioanalytiker (YH)

Nyberg Sandra, Vasa

Utbildningsprogrammet för det sociala området, Vasa
Examen: Socionom (YH)

Hyvönen Katja, Vasa
Sundström Janina, Pedersöre

Utbildningsprogrammet för det sociala området, Åbo
Examen: Socionom (YH)

Grundvall Simon, Åbo

Utbildningsprogrammet i avancerad klinisk vård (högre YH), Vasa
Examen: Sjukskötare (högre YH)

Backholm Ann-Charlotte, Närpes

Utbildningsprogrammet för utveckling och ledarskap (högre YH), Åbo
Examen: Sjukskötare (högre YH)

Holmström Veronica, Mariehamn
Karlsson Pernilla, Jomala

Examen: Socionom (högre YH)

Karlsson Annette, Pargas
Pietiläinen Pauliina, Reso
Sandblom Hilve, Pargas
Söderling Margita, Hangö
Wilson Tuija, Åbo

Utbildningsområde: Naturbruk och miljöområdet
Utbildningsprogrammet för skogsbruk, Raseborg
Examen: Skogsbruksingenjör (YH)

Blomqvist Torleif, Borgå
Råstu Ronny, Närpes

Utbildningsprogrammet för skogsbruk och miljö, Raseborg
Examen: Skogsbruksingenjör (YH)

Haase Stefan, Borgå
Höckerstedt Ragnar, Raseborg
Larsén Daniel, Lovisa
Lönnfors Rasmus, Borgå

Examen: Miljöplanerare (YH)

Granström Anna, Hangö
Kalliomäki Noora, Tammerfors

Utbildningsprogrammet för landskapsplanering, Raseborg
Examen: Hortonom (YH)


Wikström Karin, Lovisa

Utbildningsprogrammet för landsbygdsnäringarna och landskapsplanering, Raseborg
Examen: Agrolog (YH)

Bäckman Jens, Lovisa
Fredriksson Ida, Kimitoön
Granqvist Charlotta, Sjundeå
Hagman Tea, Nykarleby
Helenelund Daniel, Korsholm
Kalenius Alexandra, Raseborg
Lillgäls Jonas, Kristinestad
Lindholm Cecilia, Raseborg
Sarin Emil, Vanda
Wickholm Marcus, Raseborg
Åström Carina, Borgå

Examen: Hortonom (YH)

Lilja Christoffer, Helsingfors
Mickos Danielle, Kyrkslätt
Nyman Martina, Pedersöre
Södergård Daniela, Vörå
Von Wendt Jari, Vörå
Wikström Cassandra, Raseborg

Utbildningsprogrammet för Integrated Coastal Zone Management, Raseborg
Examen: Bachelor of Natural Resources / Miljöplanerare (YH)

Adindu Symbol, Nigeria
Halonen Hanna, Hangö
Jyrinki Vilja, Raseborg
Kivelä Sirja, Kangasala
Sipilä Emma, Helsingfors

Utbildningsprogrammet för Sustainable Coastal Management, Raseborg
Examen: Bachelor of Natural Resources / Miljöplanerare (YH)

Edahbi Youssef, Åbo
Xu Lisang, Raseborg

Utbildningsområde: Det naturvetenskapliga området
Utbildningsprogrammet i informationsbehandling, Raseborg
Examen: Tradenom

Didriksson Victor, Mariehamn
Karlsson Emil, Pargas
Pakalén Linus, Pargas
Sahlberg Rasmus, Borgå
Silvennoinen Markus, Kyrkslätt
Svartström Christoffer, Raseborg
Söderlund Tomas, Raseborg

Utbildningsområde: Det samhällsvetenskapliga, företagsekonomiska och administrativa området Utbildningsprogrammet i företagsekonomi, Åbo
Examen: Tradenom (YH)

Estlander Johan, Raseborg

Examen: Tradenom (YH), dubbelexamen (Double Degree)

Kügel Elisabeth, Tyskland

Utbildningsområde: Det humanistiska och pedagogiska området
Utbildningsprogrammet för medborgaraktivitet och ungdomsarbete, Åbo
Examen: Samhällspedagog (YH)

Asplund Ida-Sofie, Raseborg
Lindén Ida, Vanda

Utbildningsområde: Turism-, kosthålls- och ekonomibranschen
Utbildningsprogrammet för turism, Åbo
Examen: Restonom (YH)

Olin Christa, Lojo
Samanen Kajsa, Jakobstad 

Gå till "Nyheter"