18.6.2012

Yrkeshögskolan Novia dimitterar

Utbildningsområde: Teknik och kommunikation (Tekniikan ja liikenteen ala)
Examen: Ingenjör (YH) (Insinööri (AMK))

Utbildningsprogrammet för maskin- och produktionsteknik (Kone- ja tuotantotekniikka), Vasa

Gull Björn, Närpes

Järveläinen Mika, Pedersöre

Långbacka Filip, Kronoby

Utbildningsprogrammet för maskin- och produktionsteknik (Kone- ja tuotantotekniikka), Raseborg
 
Lundström Jon, Raseborg

Utbildningsprogrammet för produktionsekonomi (Tuotantotalous), Vasa

Lindberg Camilla, Närpes

Söderholm Catrine, Malax

Wingren Jani, Vasa

Utbildningsprogrammet för elektroteknik (Sähkötekniikka), Raseborg

Bäckman Mikael, Raseborg

Friberg Fredrik, Raseborg

Mattinen Mathias, Sjundeå

Utbildningsprogrammet för elektroteknik (Sähkötekniikka), Vasa

Alho André, Nykarleby

Fagersund Maria, Larsmo

Holmlund Robin, Vasa

Junell Andreas, Kronoby

Jåfs Jonas, Vörå

Mandell Tobias, Vasa

Varila Matti, Vasa

Utbildningsprogrammet för informationsteknik (Tietotekniikka), Vasa

 Kjellman Erik, Pedersöre

 Måsala Jon, Vasa

 Norrbäck Mikael, Jakobstad

 Sundkvist Jim, Nykarleby

 Wistbacka Kim, Åbo

Utbildningsprogrammet för automationsteknik och IT (Automaatio- ja tietotekniikka), Raseborg

Engblom Jesper, Kimitoön

Lehtonen Pekka, Åbo

Mannfolk Matias, Åbo

Strandell John, Västanfjärd

Wikström Johnny, Raseborg

Utbildningsprogrammet för byggnadsteknik (Rakennustekniikka), Raseborg

Aarnio Karl, Helsingfors

Fagerström Magnus, Ingå

Forsén Alexandra, Tusby

Forsström Carl, Raseborg

Halin Viktor, Lovisa

Helenius Tommy, Raseborg

Holmlund Tomson, Esbo

Lehtinen Jesse, Vanda

Lindberg Rafael, Kyrkslätt

Loskin Matias, Raseborg

Siljander Karl, Helsingfors

Sjöström Peter, Ingå

Wilkman Anders, Ingå

Utbildningsprogrammet för byggnadsteknik (Rakennustekniikka), Vasa

Bergdal Daniel, Kronoby

Björkgren Jonas, Kronoby

Burman Nadja, Korsholm

Häggblom Niclas, Jakobstad

Lund Anders, Larsmo

Utbildningsprogrammet för lantmäteriteknik (Maanmittaustekniikka), Vasa

Jakobsson Dennis, Vörå

Utbildningsprogrammet för miljöteknik (Ympäristötekniikka), Vasa

Forsman Andreas, Nykarleby

Utbildningsprogrammet för arbetsledning inom byggnadsbranschen (Rakennusalan työnjohto), Raseborg
Examen: Byggmästare (YH) (Rakennusmestari (AMK))

Johansson Charles, Grankulla

Lindström Emil, Lojo

Wilén Dennis, Pyttis

Utbildningsprogrammet för sjöfart (Merenkulku), Åbo
Examen: Sjökapten (YH) (Merikapteeni (AMK))

Dannberg Mats, Hangö

Eklund Roland, Åbo

Haaponiemi Hannu, Helsingfors

Hautala Aku, Åbo

Heijari Karri, Åbo

Kokko Ari, Åbo

Lindahl Minttu, Åbo

Lindell Bernt, Esbo

Lunkka Santeri, Åbo

Martin Tobias, Sibbo

Mether Karl, Åbo

Nordström Peik, Lovisa

Raitio Markus, Nystad

Santala Jussi, Helsingfors

Slotte Andreas, Helsingfors

Soukka Nico, Helsingfors

Sovio Jussi, Åbo

Spelman Mika, Åbo

Westerholm Mikael, Helsingfors

Vikström Patrick, Åbo

Examen: Ingenjör (YH) (Insinööri (AMK))

Trast Veikko, Vanda

Utbildningsområde: Kultur (Kulttuuriala)

Utbildningsprogrammet i formgivning (Muotoilu), Nykarleby
Examen: Formgivare (YH) (Muotoilija (AMK))

Walberg Mia, Jakobstad

Utbildningsprogrammet i formgivning (Muotoilu), Åbo
Examen: Formgivare (YH) (Muotoilija (AMK))

Båskman Linda, Saltvik

Elenius Jenny, Nykarleby

Fri Alina, Grankulla

Portin Ellen, Nykarleby

Ulfves Camilla, Korsholm

Vigård Nina, Kronoby

Vikman Ida, Jakobstad

Wolff Petra, Björneborg

Utbildningsprogrammet i mediakultur (Viestintä), Nykarleby
Examen: Medianom (Medianoomi (AMK))

Ajanko Julia, Åbo

Djupsjöbacka Anders, Kronoby

Groskind Sawandi, Jakobstad

Köhler Beni, Korsholm

Lindblad Sami, Kronoby

Viitanen Kim, Nykarleby

Wistbacka Karl-Oskar, Larsmo

Utbildningsprogrammet för musik (Musiikki), Jakobstad
Examen: Musikpedagog (YH) (Musiikkipedagogi (AMK))

Gullberg Lotta, Korsholm

Utbildningsprogrammet för kulturproducentskap (Kulttuurituotanto), Helsingfors
Examen: Kulturproducent (YH) (Kulttuurituottaja (AMK))

Grundström Enni, Helsingfors

Korppi Päivi, Helsingfors

Kuusi Karoliina, Helsingfors

Norrgrann Tom, Esbo

Ridberg Ida, Pargas

Riski Katja, Raseborg

Stolt Henrietta, Tammerfors

Weckman Maxine, Helsingfors

Yliruusi Joanna, Esbo

Utbildningsområde: Social-, hälso- och idrottsområdet (Sosiaali-, terveys- ja liikunta-ala) Utbildningsprogrammet för vård (Hoitotyö), Vasa
Examen: Sjukskötare (YH) (Sairaanhoitaja (AMK))

Foxell Eva, Vasa

Håkans William, Korsholm

Nordlund Jessica, Malax

Öhman Emma, Pargas

Examen: Hälsovårdare (YH) (Terveydenhoitaja (AMK))

Englund Anna, Pedersöre

Örn Ann-Christin, Korsholm

Examen: Barnmorska (YH) (Kätilö (AMK))

Wikström Anna-Kaisa, Jakobstad

Utbildningsprogrammet för vård (Hoitotyö), Åbo
Examen: Sjukskötare (YH) (Sairaanhoitaja (AMK))

Andersson Camilla, Mariehamn

Backman Teres, Saltvik

Bollström Malin, Raseborg

Gustafsson Jenny, Hammarland

Karlå Maria, Närpes

Koskinen Regina, Pargas

Råstu-Werner Pia, Raseborg

Snällström-Andersson Annika, Mariehamn

Sundqvist Marika, Hammarland

Söderlund Gun, Jomala

Wetzer Sabina, Borgå

Examen: Hälsovårdare (YH) (Terveydenhoitaja (AMK))

Asplund Nina, Pargas

Björklund Andrea, Kaskö

Båsk Hellström Alexander, Åbo

Ekholm Fanny, Raseborg

Eriksson Annika, Kökar

Fri Mikaela, Grankulla

Kivekäs Paula, Pargas

Kulla Ann-Marie, Åbo

Strandell Sofie, Kimitoön

Sundberg Charlotta, Grankulla

Wigren Maria, Raseborg

Ylinen Sofia, Åbo

Utbildningsprogrammet för det sociala området (Sosiaaliala), Vasa
Examen: Socionom (YH) (Sosionomi (AMK))

Johansson Matilda, Raseborg

Westerlund Malin, Kronoby

Wikman Sarah, Närpes

Utbildningsprogrammet för det sociala området (Sosiaaliala), Åbo
Examen: Socionom (YH) (Sosionomi (AMK))

Rosberg Fredrica, Pargas

Sandberg Martin, Vasa

Siivonen Sara, Pargas

Utbildningsprogrammet för hälsofrämjande (Kehityksen edistäminen), Vasa

Examen: Sjukskötare (högre YH) (Sairaanhoitaja (ylempi AMK))

Nabb Anne-Maria, Vasa

Utbildningsprogrammet för utveckling och ledarskap (Kehittäminen ja johtaminen), Åbo

Examen: Socionom (högre YH) (Sosionomi (ylempi AMK))

Carlsson Åsa, Korsholm

Utbildningsprogrammet för skönhetsbranschen (Kauneusala), Vasa

Examen: Estenom (YH) (Estenomi (AMK))

Nordström Nina, Vasa

Svanfors Anni, Vasa

Utbildningsområde: Naturbruk och miljöområdet (Luonnonvara- ja ympäristöala)

Utbildningsprogrammet för skogsbruk (Metsätalous), Raseborg
Examen: Skogsbruksingenjör (YH) (Metsätalousinsinööri (AMK))

Backman Daniel, Kyrkslätt

Käld Christoffer, Kronoby

Nordell Fred, Kimitoön

Nurmio Jens, Kimitoön

Rantanen Wille, Raseborg

Rikberg Svante, Lovisa

Träskman Johan, Ingå

Utbildningsprogrammet för skogsbruk och miljö, Raseborg
Examen: Skogsbruksingenjör (YH) (Metsätalousinsinööri (AMK))

Krook Mathias, Närpes

Utbildningsprogrammet för landskapsplanering (Maisemasuunnittelu), Raseborg
Examen: Hortonom (YH) (Hortonomi (AMK))

Andersson Jenna, Kimitoön

Utbildningsprogrammet för miljöplanering (Ympäristösuunnittelu), Raseborg
Examen: Miljöplanerare (YH) (Ympäristösuunnittelija (AMK))

Niskanen Anja, Vanda

Svanberg Sanna, Pemar

Utbildningsprogrammet för hållbar utveckling (Kestävä kehitys). Raseborg
Examen: Miljöplanerare (YH) (Ympäristösuunnittelija (AMK))

Halonen Anna, Rusko

Lindberg Walter, Borgå

Matilainen Minna, Borgå

Utbildningsprogrammet i lantbruksnäringarna (Maatalous), Raseborg
Examen: Agrolog (YH) (Agrologi (AMK))

Arola Emilia, Pargas

Ekström Erik, Jomala

Fors Fredrik, Pedersöre

Franzén Pia, Raseborg

Karlsson Angelik, Sjundeå

Lainio Oskar, Sibbo

Lindqvist Madelene, Pedersöre

Norrvik Joakim, Kristinestad

Utbildninsprogrammet i trädgårdsnäring (Puutarhatalous), Esbo
Examen: Hortonom (YH) (Hortonomi (AMK))

Toivanen Nina, Raseborg

Utbildningsprogrammet för Integrated Coastal Zone Management, Raseborg
Examen: Bachelor of Natural Resources / Miljöplanerare (YH) (Ympäristösuunnittelija (AMK))

Lovet Enow, Kamerun

Pandurangan Gayathri, Indien

Wigren Mia, Åbo

Utbildningsprogrammet för landsbygdsutveckling (Maaseudun kehittäminen), Raseborg
Examen: Agrolog (högre YH) (Agrologi (ylempi AMK))

Hildén Ingela, Kouvola

Utbildningsområde: Det naturvetenskapliga området (Luonnontieteiden ala)

Utbildningsprogrammet i informationsbehandling (Tietojenkäsittely), Raseborg
Examen: Tradenom (Tradenomi)

Holmberg Filip, Hangö

Lillandt Benjamin, Grankulla

Utbildningsområde: Det samhällsvetenskapliga, företagsekonomiska och administrativa området (Yhteiskuntatieteiden, liiketalouden ja hallinnon ala)

Utbildningsprogrammet i företagsekonomi (Liiketalous), Raseborg
Examen: Tradenom (Tradenomi)

Danielsson Kim, Raseborg

Holmberg Terhi, Raseborg

Holst Robin, Sibbo

Lind Marie, Raseborg

Lindholm Cecilia, Pargas

Suominen Jon, Kyrkslätt

Utbildningsprogrammet i företagsekonomi (Liiketalous), Åbo
Examen: Tradenom (Tradenomi)

Elenius Marie, Åbo

Hemming Pontus, Malax

Holmström Simon, Mariehamn

Myllyviita Heidi, Kristinestad

Mäkelä Annika, Pargas

Mäkelä Valter, Karleby

Nyström-Virtanen Emma, Åbo

Schwartz Jari, Pargas

Utbildningsområde: Det humanistiska och pedagogiska området (Humanistinen ja kasvatusala)

Utbildningsprogrammet för medborgaraktivitet och ungdomsarbete (Kansalaistoiminta ja nuorisotyö), Åbo
Examen: Samhällspedagog (YH) (Yhteisöpedagogi (AMK))

Eriksson Malin, Åbo

Nykopp Kristoffer, Malax

Österlund Henrika, Hangö

Utbildningsområde: Turism-, kosthålls- och ekonomibranschen (Matkailu-, ravitsemis- ja talousala)
Utbildningsprogrammet för turism (Matkailu), Åbo
Examen: Restonom (YH) (Restonomi (AMK))

Björkgren Emilia, Karleby

Nieminen Ida, Åbo

Sjöström Ronja, Åbo

Söderblom Cathrine, Åbo

Gå till "Nyheter"