10.1.2018

Utexaminerade vid Yrkeshögskolan Novia 25.11.2017-31.12.2017

Under perioden 25.11.2017-31.12.2017 har Novia haft glädjen att dimittera 298 studerande. Vi önskar alla utexaminerade lycka och framgång!

Observera att postfixet (YH) och (högre YH) i examenstiteln hör till och uttrycker att det är fråga om en högskoleexamen (F352/2003).

Följande personer har givit godkännande för publicering.


 

Utbildningsområde: Teknik och kommunikation

 

Examen: Ingenjör (YH)

Byggnadsteknik, Vasa

Gädda Fanny Ellen Marie, Korsholm

Ström Johannes Carl Wilhelm, Korsholm

 

Energy and Environmental Engeneering, Vasa

Enajero Moses Oluwatobi, Nigeria

 

Elektroteknik, Vasa

Snellman Jonas Carl Martin, Pedersöre

 

Informationsteknik, Vasa

Lillsunde Alex Mikael, Karleby

Slotte Jonas Sebastian Gustav, Korsholm

 

Lantmäteriteknik, Vasa

Härtull Sebastian Johannes, Larsmo

Produktionsekonomi, Vasa

Enlund Jakob Alexander

 

Maritime Technology, Åbo

Sjöblom Johan, Kimito

 

Examen: Sjökapten (YH)

Sjöfart, Åbo

Nuutinen Jenni, Helsingfors

Santasalo Tommi Petteri, Grankulla

 

Utbildning i sjöfart, Åbo

Jansson Oscar, Mariehamn

Johansson Jens Leonard, Hammarland

Lassenius Anders Torolf, Esbo

Nordström Martin Erik Mikael, Raseborg

Nyberg Dan Torbjörn, Mariehamn

 

Utbildningsområde: Social-, hälso- och idrottsområdet

 

Examen: Sjukskötare (högre YH)

Utbildning inom social och hälsovård, Vasa

Rosenlöf Diana Susanne, Vörå

Widdas Ann Helena Elisabeth, Korsholm

 

Utbildning inom social och hälsovård, Åbo

Mattsson Linda Anna Elisabeth, Kimitoön

Öfverström-Sundqvist Yvonne Mari, Hammarland

 

Examen: Bachelor of Health Care, Sjukskötare (YH)

Nursing, Vasa

Anih Anthony Sopuruchi, Helsingfors

Baek Eunbi, Sydkorea

Bisnar John Reym, Vasa

Dela Victoria Betty Jane, Vasa

Genotiva Rene Joy, Filippinerna

Khalifa Rahil, Helsingfors

Kunwar Abhilekh, Vasa

Paulose Jain, Vasa

 

Examen: Barnmorska (YH)

Vård, Vasa

Backlund Jenny Kristina, Vasa

Båskman Jennifer Anna Selina, Närpes

 

Examen: Bioanalytiker (YH)

Utbildning till bioanalytiker, Vasa

Foxell Pia Alice, Vasa

Kengo Veronica Anna Maria, Nykarleby

Koskinen Sara Sofia, Karleby

Sjösten Ralf Emil, Vasa

Sund Lena Christina, Korsholm

Thors Tea Anneli, Korsholm

Westerholm Viola Maria, Pargas

 

Examen: Socionom (YH)

Det sociala området, Vasa

Alm Ida Sofia Stefansdotter, Vasa

Backman Carin Irene, Vörå

Fant Sofia Marianne, Malax

Gref Robin Johan Eric, Jakobstad

Haglund Mikaela Emma Rebecka, Jakobstad

Juvonen Anu, Helsingfors

Mölsä Patrik Mathias, Pedersöre

Sandström Jennie Maria, Larsmo

Sjöberg Emma Cecilia, Korsholm

Spennert Line Jenny-Juliana Natalie, Vasa

Sund Jannika Kristina, Nykarleby

Sundkvist Mia Susanna, Jakobstad

Söderman Jessica Katarina, Närpes

Westerlund Sandra, Närpes

 

Utbildning till socionom, Vasa

Andersson Synnöve Katarina, Pargas

Segervall Ann-Christine, Nykarleby

 

Utbildning till socionom, Åbo

Sonck-Räihä Anna Rebecka, Esbo

Söderholm Kaisa Helena, Pargas

Brandt Antonia Åsa Matilda, Åbo

Camara Sofia Maria, Raseborg

Ekström Alexandra Emilie, Lovisa

Ekström Amanda Anette, Raseborg

Holmberg Ellinor Maria Sofia, Borgå

Holmqvist Viktoria Irene Maria, Raseborg

Höglund Maria Elena, Kristinestad

Johansson Rebecca Emilia, Pargas

Johansson Sofia Kristine, Raseborg

Jokinen Fanni Mari Katariina, Mariehamn

Kamis Elin Johanna, Vörå

Lindholm Desiree Alice Susanna, Raseborg

Lindström Emilia Wilhelmina Louise, Pargas

Parviainen Jolanda Elvira, Raseborg

Ramsay Lucas John, Jakobstad

Sandberg Ellen Birgitta Linnèa, Jakobstad

Sandelin Cathina Isabella Alexandra, Kristinestad

Sjöholm Hanna Cecilia, Vörå

Smedjebacka Johan Sven Bruno, Karleby

Sundberg Jasmine Rebecca Margareta, Sibbo

Uusimäki Katrina Aina Matilda, Raseborg

Varis Sonia Patricia, Raseborg

Wennerqvist Sofie Alice, Åbo

 

Examen: Sjukskötare (YH)

Utbildning till sjukskötare, Vasa

Bertils Carolina Johanna, Vörå

Brandtberg Ann-Katrin Ingeborg, Vasa

Djupsjöbacka Kajsa Lisa, Vasa

Elkaz Melisa, Närpes

Enkvist Senny Charlotta Irene, Larsmo

Enlund Jenny Madeleine, Korsholm

Enqvist Nina Marie, Larsmo

Eriksson Kim Ove, Korsholm

Eriksson Lina Mikaela Johanna, Nykarleby

Flöijer Nadja Nadine Maria, Malax

Forsbacka Sara Maria, Vasa

Grahn Alexandra Linnea, Vörå

Gutic Aida, Närpes

Hed Niclas Sebastian, Kristinestad

Holm Erica Lovisa Margareta, Jakobstad

Holmberg Kent Mikael, Larsmo

Isomäki Heidi Marika, Vasa

Lehtonen Erica Amanda, Kristinestad

Lind Erika Adele Maria, Närpes

Lohoff Erica Margarethe, Nykarleby

Lyttinen Marina Lisbeth, Korsholm

Merimaa Sara Viola, Jakobstad

Nordlund Maria Elisabeth, Korsholm

Norrholm Jennifer Marlene, Närpes

Nyman Linda Birgitta Johanna, Närpes

Ollberg Anders Erik Filip, Kyrkslätt

Rintamäki Mikael Tom Johannes, Korsholm

Saarijärvi Heidi Janika, Kronoby

Sjöstrand Erica Elisabeth, Kristinestad

Stenholm Josefin Elisabeth, Närpes

Stenström Pernilla Elisabeth, Vasa

Sundén Anna Martina Irene, Korsnäs

Svenlin Johanna Elisabeth, Larsmo

Svenlin Niclas Isak, Larsmo

Svens Josefine Ann-Marie, Närpes

Söderback Susanne Alice, Närpes

Söderman Nina Marie-Louise, Korsholm

Träskvik Ida Natalie, Kristinestad

Träskvik Johanna Patricia, Kristinestad

Westman Monica Viktoria, Korsnäs

Ånäs Jenny Maria, Korsholm

 

Vård, Vasa

Malinen Nicoline Erika, Nykarleby

Nyholm Felicia Leena Josefine, Vasa

Nylund Emma Sofia, Korsholm

 

Utbildning till sjukskötare, Åbo

Baarman Emilia Johanna Margareta, Raseborg

Eklund Desiré Erika, Pargas

Fagerholm Ronald Jarl Thomas, Larsmo

Grönroos Sarah Theresia, Raseborg

Hollmén Fanny Emilia, Helsingfors

Holm Andrea Mikaela, Mariehamn

Hundeshagen Stefanie Maarit, Åbo

Jalava Antonia, Åbo

Johansson Tove Ragnborg, Åbo

Luoma Fia Milena, Uleåborg

Moberg Jenna Ingeborg, Kimitoön

Moberg Jonna Gabriella, Kimitoön

Narvaez Recio Teresa Sanni, Pargas

Seffer Nathalie Emelie, Pargas

Sjöström Katja Ursula, Reso

Wikholm Anna Josefine, Hangö

Öfverström Linda Emilia, Mariehamn

 

Vård, Åbo

Dahlström Matts Erik

Rydgren Melanie Malin Maria, Sibbo

 

Examen: Röntgenskötare (YH)

Utbildning till röntgenskötare, Vasa

Berg Caroline Ann-Sofie, Malax

Hernberg Johanna Louise, Jakobstad

Häggblom Karin Alice, Karleby

Melin Jenny Veronica, Malax

Molnå Carina Margareta, Närpes

Parkkomäki Marko-Jaakko Juhani, Helsingfors

Vesterback Hans Lucas, Malax

Åkerlund Robin Benjamin, Vasa

 

Utbildningsområde: Humanistiska och pedagogiska området

 

Examen: Samhällspedagog (YH)

Medborgaraktivitet och ungdomsarbete, Åbo

Lindberg Jimmy Per Johannes, Kimitoön

 

Utbildning till samhällspedagog, Åbo

Sundqvist Ida-Maria Viveka, Pedersöre

 

Utbildningsområde: Naturbruk och miljöområdet

 

Examen: Hortonom (YH)

Landsbygdsnäringarna och landskapsplanering, Ekenäs

Söderholm-Emas Annika Elisabeth, Raseborg

 

Utbildning inom naturbruk och miljö, Raseborg

Öman Anna Josefine, Närpes

 

Naturbruk och miljö, Raseborg

Kulo Anna Maria Birgitta, Kimitoön

 

Examen: Miljöplanerare (högre YH)

Natural Resource Management, Raseborg

Kurkisuo Malin Elisabet, Lojo

 

 

Utbildningsområde: Samhälle, företagsekonomi och administration

 

Examen: Tradenom (YH)

Företagsekonomi, Åbo

Maikola Markus Mikael, Åbo

Miettinen Henrietta Helena, Åbo

Moilanen Marissa, Esbo

Svenfelt Minna Pia Katarina, Larsmo

Tuovinen Jens Aleksi, Åbo

Virtanen Susanna Karoliina, Lundo

 

Utbildning i företagsekonomi, Åbo

Elfving Isabella Irene, Reso

Frondén Philip Wilhelm, Raseborg

Grev Christopher Alexander, Åbo

Grönqvist Emilia Marianne, Raseborg

Herranen Hannele, Karleby

Karlström Tove Ann-Helen, Larsmo

Lönngren Frans, Raseborg

Nordqvist Petra, Mariehamn

Wessman Jonathan, Raseborg

 

Utbildning i företagsekonomi, Vasa

Björklund Jesper Erik Mattias, Nykarleby

Dahlgren Emma Sofia, Kristinestad

Enkvist Edward Jan Peter, Karleby

Esberg Lisette Rose-Maj, Pedersöre

Fagerudd Petri Alfred Johannes, Larsmo

Granberg Johnny Eric Sebastian, Jakobstad

Gullström Malin Matilda, Närpes

Hietikko Jessica Gunvor Alexandra, Närpes

Ingo Christoffer Carl Gustav, Korsholm

Lindholm Amanda Theresia, Vasa

Nivukoski Alexandra Helena Iréne, Vasa

Nyman Magnus Johannes, Pedersöre

Rönn Martina Emilia, Korsholm

Utter Christoffer Charles Philip, Kristinestad

Wester Malin Susanna Maria, Vasa

Åback Lina Birgitta, Vasa

 

Utbildningsområde: Det naturvetenskapliga området

 

Examen: Tradenom (YH)

Informationsbehandling, Raseborg

Hasselberg Henrik, Raseborg

Hindrén Andreas Johan Alexander, Raseborg

Randström Jacob Anders Mikael, Raseborg

Österling Christopher, Hangö

 

Utbildning i informationsbehandling, Raseborg

Sjöholm Björn Alexander, Nykarleby

 

Utbildningsområde: Kultur

 

Examen: Bildkonstnär (YH)

Bildkonst, Jakobstad

Hagström Eleonora Linda Elisabeth, Karleby

Kuni Valter Karl August, Jakobstad

Luukkonen Johanna Emilia, Pedersöre

 

Examen: Formgivare (YH)

Formgivning, Jakobstad

Ekholm Martin Henrik, Esbo

 

Formgivning, Åbo

Ulriksson Julia Maria Irene, Pargas

Pernell Jonas Kaj, Pargas

 

Examen: Leadership and Service Design (HYH)

Kultur, Åbo

Järf-Wartiovaara Camilla Margareta, Vasa

Kuparinen Jyri Mikko Petteri,Reso

 

Utbildningsområde: Turism-, kosthålls- och ekonomibranschen

 

Examen: Restonom (YH)

Turism, Åbo

Ahti Heidi Amanda Helena, Helsingfors

 

Utbildning inom turism, Åbo

Björk Sofia Helena Maria, Åbo

Engström Mathilda Emilia Maria, Lovisa

Enqvist Heidi Jenny Louise, Pedersöre

Forsman Miranda Anna Alina, Borgå

Gröning Ida Viktoria, Kimitoön

Hautasaari Daniela Sophie Alexandra, Vasa

Heikkilä Julia Maria Catharina, Hyvinge

Holmberg Annika Maria, Borgå

Kankaanpää Clara Ida Gabriella, Kristinestad

Moilanen Melina, Helsingfors

Norrmark Tessa Katarina Helena, Lappträsk

Räsänen Maija-Riitta Aleksandra, Sagu

Sjöblom Camilla Henrika, Helsingfors

Sundberg Ellen Maria Josefina, Salo

Wide Isa Felicia Cassandra, Vasa

 

 

Gå till "Nyheter"