24.5.2019

Utexaminerade vid Yrkeshögskolan Novia 24.5.2019

novia 24 maj2

Yrkeshögskolan Novia har glädjen att den 24 maj 2019 dimittera 171 studerande. Vi önskar alla utexaminerade lycka och framgång! 

Observera att postfixet (YH) och (högre YH) i examenstiteln hör till och uttrycker att det är fråga om en högskoleexamen (F352/2003).

Följande personer har givit sitt godkännande för publicering. 

Jakobstad


Bildkonstnär (YH)
Utbildning i bildkonst

Appel Finn Martin Sigfrid,Jakobstad
Back Anton Robert, Nykarleby
Fellman Erika Katarina, Åbo
Fonselius Jutta Inkeri, Lojo
Gaudé Eline Anna, Frankrike
Hakkola Minna Marianne, Jakobstad
Hodgson Naomi, Jakobstad
Lindberg Ronja Corinne, Borgå
Mollgren Iren Bernice, Pargas
Ramsey Madeline Marie, Kronoby
Sundqvist Sara Anna Elina, Pedersöre

Medianom (YH), fotografering
Utbildning i mediekultur

Frilund Kim Lennart, Jakobstad
Husu Carolina Sofia, Vanda
Hyytiäinen Sonja Helena, Hollola
Härus Chanette Madeleine, Sibbo
Kjellman Karolina Sofia, Vasa
Lindvall Nathalie Anna Olivia, Kronoby
Lund Aja Agneta Elisabeth, Pedersöre
Nyman Carl Victor Mikael, Jakobstad
Panula Miia-Maria Tellervo, Kokkola
Sandell Sharona Patricia, Jomala
Wikblom Matilda Ida Marie, Nykarleby


Musiker (YH)
Utbildning i musik

Olsson Kerstin, Godby

Musiker (YH)
Utbildning i musik och scenkonst

Mikander Michael Alfred, Jakobstad


Musikpedagog (YH)
Utbildning i musik

Backman André Lars Mikael, Vasa
Bäckström Jonathan Jan Christian, Kronoby
Johansson Björn Erik, Jakobstad
Käldström Robin Anders Erik, Jakobstad
Lassila Jonathan Mats-Erik, Jakobstad

 Vasa


Hälsovårdare (högre YH)
Utbildning inom social- och hälsovård

Calrén Monika Ann-Charlotte, Jakobstad


Hälsovårdare (YH)
Utbildning till hälsovårdare

Abrahamsson Malin Lisen Maria, Korsholm
Bertlin Sara Julia Susann, Vörå
Byggmästar Matilda Linnéa, Pedersöre
Dinh Thanh Hoai, Vasa
Eriksson Caroline Ann-Sofi, Nykarleby
Grindgärds Julia Marina Linnéa, Kristinestad
Hjortman Lenita Marianne, Korsholm
Kontio Anina Maria, Pedersöre
Rasmus Annica, Karleby
Sten Anna-Sara Johanna, Jakobstad
Stenback Lena Elisabeth, Vasa
Sundsten Anna Emmelie, Vasa
West Mathilda Anna Fredrika, Malax

Ingenjör (högre YH)
Utbildning i teknologibaserat ledarskap

Henriksson Marika Elisabet, Vörå
Sunabacka Karolina Sofia, Malax


Ingenjör (YH), automationsteknik
Utbildning i el- och automationsteknik

Beijar Sven-Erik Mikael, Korsholm
Hakola Jacob Gabriel, Åbo
Jansson Martin Nils-Harald, Vasa
Ramstedt Jonas Carl Gustav, Vasa


Ingenjör (YH), byggnadsteknik och samhällsteknik
Utbildning i byggnads- och samhällsteknik

Ahlvik Joni Gustav, Pedersöre
Djupsjöbacka Robert John, Kronoby
Ede Lukas Alexander, Pedersöre
Ellfolk Daniel Jan Ruben, Närpes
Groop Thomas Mikael, Vasa
Häggman Anders Joel, Pedersöre
Jern Rafael August Henrik, Raseborg
Jussero Sanna, Korsholm
Kecklund Mathias Jan Johan, Jakobstad
Kortell Fredrik Stig Charles, Kokkola
Portin Jan Henrik August, Pedersöre
Sand Johanna Maria Heldine, Närpes
Söderback Alexandra Nicolina, Kaskö
Valkola Eino Henrik, Vasa
Ågholm Rasmus Matias Alexander, Pedersöre
Åkerman Nina-Maria Deciré Vasa

 

Ingenjör (YH), elektronik
Utbildning i el- och automationsteknik

Ahlskog Adrian Lukas, Vasa
Damlin Henrik Stig-Johan, Vörå
Kuusisto Kevin Kai, Kristinestad
Nguyen Khang, Vasa
Nordman Daniel Per Otto, Raseborg
Pyhäjärvi Rasmus Johannes, Vasa
Rintamäki Emma Sofia, Korsholm
Sandvik Mathias Sebastian, Korsholm
Östman Ida Ellinor, Vörå


Ingenjör (YH), lantmäteriteknik
Utbildning i byggnads- och samhällsteknik, ingenjör (lantmäteri)

Aho Henrik Sebastian, Kronoby
Herrgård Jonas Jan William, Malax
Lönnvik Fanny Ida Linnea, Malax
Åman Ellinor Regina Salome, Pedersöre


Ingenjör (YH), maskinteknik
Utbildning i maskin- och produktionsteknik

Backull Jeremias Jan August, Vörå
Björkholm Jimmy Andreas, Jakobstad
Björklund Daniel Rafael, Raseborg
Blomqvist Daniel Christoffer Vörå
Bonde Nicklas Karl Micael, Kristinestad
Broman Tobias Karl Alfred, Pargas
Friberg Mathias Filip, Mariehamn
Grahn Viljam Mattias, Korsnäs
Hermans Fredric Jakob, Vörå
Holmberg Fredrik Jan-Henrik, Raseborg
Häggblom Robert Jonas Albert, Korsholm
Immonen Hannes Albin, Eckerö
Koivusalo Martin Frank Anders, Larsmo
Laakso Jona Anders Johannes, Kronoby
Laine Robin, Vasa
Landgärds Tobias Christian, Kaskö
Lankoski Michel William, Kristinestad
Lindberg Anton Karl, Vasa
Lindell Christian Jean Fredrik, Nykarleby
Linder Victoria Sandra Sofia, Vasa
Linman Robin Alexander, Korsholm
Mitts Simon Daniel, Vasa
Nissilä Jens Martin, Malax
Nordlund Björn Anders, Korsnäs
Nylund Robin Christoffer, Saltvik
Sjögård Kevin Roy Richard, Kristinestad
Sjöholm Martin Mats Anders, Pedersöre
Wester Johan, Vörå
Vuoristo Oskar Eerik Gustav, Lemland
Ziou Boubaker, Närpes

Ingenjör (YH), produktionsekonomi
Utbildning i produktionsekonomi

Back Niklas Sebastian Johannes, Vasa
Henriksson Kim Christian, Vasa
Hjortman Axel Benjamin, Korsholm
Jansson Anton Max, Vasa
Pada Isabella Sara Maria, Malax
Rex Alexander Anders, Vörå
Rönnqvist Fredrik Karl Peter, Korsholm
Småros Andreas Bengt Johan, Korsholm
Sunngren Hannes Carl Wilhelm, Vasa
Svartgrund Rickard Karl Anders, Korsnäs
Tuisku William Alfred, Vasa
Åbonde Daniel Alexander, Malax 

Sjukskötare (YH)
Utbildning till sjukskötare

Widjeskog Jenny Matilda, Kronoby


Socionom (högre YH), socialbranschen
Utbildning inom social- och hälsovård

Rönnlund Mari-Anette, Korsholm


Socionom (YH), socialbranschen
Utbildning till socionom

Liljeström Emma Charlotta, Vasa
Stolpe Jennie Maria, Malax
Österåker Jannika Susanna, Vasa


Tradenom (YH), ekonomi, förvaltning och marknadsföring
Utbildning i företagsekonomi

Björkskog Iréne Elin Sofia, Hammarland
Burman Andrea Victoria, Vasa
Grahn Viktoria Annefrid, Vasa
Gröndahl Nina Maria, Kristinestad
Kjötar Filip Johan Erik, Vörå
Kuuttinen Jannike Catharina, Närpes
Källman Sofia Erika, Vasa
Nygård Hannes Reinhold, Kokkola
Teir Linda Louise, Närpes
Ylsöbäck Jasmine Emilia, Närpes
Österberg Simon Peter Alexander, Åbo

 Åbo


Restonom (YH), turism
Utbildning inom turism

Laine Frida Matilda, Åbo

 

Sjökapten (högre YH), Master of Maritime Management
Degree Programme in Maritime Management

Lindroos Emilia Sofia, Kimitoön


Sjökapten (YH)
Utbildning i sjöfart

Heiskari Lauri Juhani, Helsingfors

Sjökapten (YH), Bachelor of Maritime Management
Degree Programme in Maritime Management

Grankull Johannes Markus Christian, Raisio


Socionom (YH), socialbranschen
Utbildning till socionom

Emretsson Inger Paulina, Ödkarby


Tradenom (YH), ekonomi, förvaltning och marknadsföring
Utbildning i företagsekonomi

Lindholm Natalie Wilhelmina Susanna, Raseborg
Tapio Simon Fredrik Antero, Pargas

 


 

 

Vid frågor vänligen kontakta:

Gå till "Nyheter"