17.6.2022

Utexaminerade vid Yrkeshögskolan Novia under vårterminen 2022

dimission rosor webb

Yrkeshögskolan Novia har glädjen att under tiden  22.12.2021-17.6.2022 dimittera 414 studerande. Grattis till er examen och välkommen med i Novias alumngemenskap.

Observera att postfixet (YH) och (högre YH) i examenstiteln hör till och uttrycker att det är fråga om en högskoleexamen (1129/2014). Följande personer har givit sitt godkännande för publicering.

Vi frågor vänligen kontakat Isabella Alén, alumnkoordinator, isabella.alen@novia.fi

 

Yrkeshögskoleexamen

 Yrkeshögskoleexamen inom kultur

Utbildning i bildkonst
Bildkonstnär (YH)

Björkskog Annina, Jakobstad
Granqvist Alexander, Kronoby
Harald Alexandra, Jakobstad
Käld Fanny, Vasa
Mashmul Moghaddam Melika, Jakobstad
Pollin Stefan, Helsingfors
Sundqvist Lisen, Jakobstad

Utbildning i formgivning
Formgivare (YH)

Bäck Nina, Jakobstad
Hinders Frida, Jakobstad
Lassus Cecilia, Vasa
Rosenqvist Rebecka, Eckerö
Smeds Julia, Solf
Tarvonen Tommy, Åbo

Utbildning i konst, foto och design
Bildkonstnär (YH)

Hylén Pia
Lundmark David
Salo Laura, Tavastehus
Sleptsova Elizaveta
Wendel Peter
Wikström Jon-Sebastian, Sjundeå
Åbacka Simone, Oravais

Formgivare (YH)

Clayhills Catarina, Esbo
Despontin Claire, Esbo
Larsson Elin
Nabb Camilla, Jakobstad
Sundqvist Tekla, Jakobstad

Utbildning i mediekultur
Medianom (YH)

Mabinda Kinzumba Nadine, Helsingfors
Sundlin Sebastian, Malax

Utbildning i musik och scenkonst
Musiker (YH)

Haapala Minna, Esbo
Hedlund Linda, Helsingfors
Hosionaho Maarit Laura Eveliina, Alajärvi
Mäkelä Ann-Helen, Evijärvi
Rousselle Anna-Maija, Uleåborg

Musikpedagog (YH)

Hjerpe Linnéa, Jakobstad
Hägglund Rasmus, Vasa
Rosengren Filip, Raseborg
Salonen Evelina, Jakobstad
Sirén Ilona, Pargas
Varhama Rebecca, Vasa
Ångerman Matilda, Jakobstad

Utbildning i musik
Musikpedagog (YH)

Andersson Julia, Jakobstad

Yrkeshögskoleexamen inom naturbruk

Utbildning inom bioekonomi
Agrolog (YH)

Gäddnäs Sonja, Jakobstad
Lawast Nicklas, Nykarleby
Norrén Rasmus, Kimitoön
Nylund Isabella, Raseborg
Pomrén Kristian, Kimitoön
Vistbacka Clara, Borgå
Wasström Alexandra, Borgå

Hortonom (YH)

Cederberg Sara, Lovisa

Skogsbruksingenjör (YH)

Kolehmainen Kaspar, Helsingfors

Sustainable Coastal Management
Miljöplanerare (YH)

Mondal Gauranga
Nanje Fidelis, Esbo
Nayem Tousif
Plekhanov Dmitrii, Raseborg
Sultana Sharmin
Tsyvinskaya Hanna, Raseborg
Tykkä Eeva, Helsingfors

Yrkeshögskoleexamen inom teknik

Utbildning i byggnads- och samhällsteknik, byggmästare
Byggmästare (YH)

Ahlbäck Edvard, Raseborg
Salmi Oskar, Åbo
Sillman Christoffer, Kyrkslätt
Simberg Mattias, Helsingfors
Sundbäck Benjamin, Borgå
Winberg Björn, Sibbo

Utbildning i byggnads- och samhällsteknik
Ingenjör (YH)

Abrahamsson Max, Helsingfors
Bagge Jonas, Vörå
Boström Janne, Vasa
Broman Jonas, Kimitoön
Byggmästar Alex, Larsmo
Castrén Mia, Kyrkslätt
Enqvist Kim Vasa
Fagerudd Staffan, Vasa
Holm Philip, Vasa
Nybacka Isak, Karleby
Parviainen Jere, Vasa
Sandell Lucas, Raseborg
Sjögren Tim, Vasa
Slotte William, Vasa
Stjernberg Benjamin, Vasa
Storbjörk Cajsa, Jakobstad
Sundström Leander, Vasa
Svenlin Joel, Larsmo
Vikström Lovisa, Kronoby
Winberg Björn, Sibbo
Yli-Panula Susanna, Vasa
Öst Mathias, Pedersöre

Utbildning i el- och automationsteknik
Ingenjör (YH)

Agnesbäck Jonathan, Vörå
Asplund Anton, Vasa
Berg Juho, Vasa
Björnvik Jan-Anders, Vasa
Byggningsbacka Simon, Vasa
Eriksson Sebastian, Korsholm
Finne Jonathan, Vasa
Finne Martin, Nykarleby
Gäddnäs Lucas, Pedersöre
Hakala Henrik, Kristinestad
Hanhimäki Nico, Vasa
Holm Alex, Åbo
Holmqvist Tobias, Vasa
Kock Isac, Vasa
Laaksonen Peter, Vasa
Laurén Fanny, Vasa
Lerstrand Jonas, Åbo
Lindbom Oskar, Åbo
Lindholm Valter, Karleby
Lund Timmy, Vasa
Markusas Daniel, Borgå
Miemois Philip, Korsholm
Niemistö Ove, Jakobstad
Nordmyr Anders, Korsnäs
Nygård Martin, Karleby
Nässlin Aaron, Korsholm
Pada André, Korsholm
Pellas Lucas, Vasa
Remesaho Niko, Vasa
Rönnlund Micael, Raseborg
Stortåg Andreas, Korsholm
Sund Nina, Korsholm
Sundqvist William, Vasa
Thylin Benjamin, Jakobstad
Torsti Tony, Vasa
Zubieta Mor Ion, Utomlands

Utbildning i maskin- och produktionsteknik
Ingenjör (YH)

Bertlin Tom, Vasa
Carlson Joel, Vasa
Eklund André, Kristinestad
Fagerudd Johannes Jakobstad
Frände Mikael, Vörå
Holmström Ossian, Vasa
Hult Carl-Axel, Pedersöre
Högholm Daniel, Vasa
Kock Felix, Pedersöre
Lampa Jakob, Pedersöre
Lindgren Sebastian, Vörå
Lybäck Linus, Närpes
Löfbacka Mikael, Vasa
Nylund Simon, Nykarleby
Rönnqvist William, Vasa
Sjöblom Axel, Kimitoön
Skogberg Jonny, Borgå
Smeds Lucas, Karleby
Stubb Hannes, Pedersöre
Suomalainen Joel, Pedersöre
Wallin Jakob, Korsholm
Öman Kevin, Korsholm
Östman Oskar, Pedersöre

Utbildning i produktionsekonomi
Ingenjör (YH)

Aspgård Jonas, Vasa
Baqous Emil, Åbo
Blankenship Carolina, Vasa
Brokvist Julia, Vasa
Häggdahl Richard, Korsnäs
Latva-Pirilä Joanna, Korsholm
Sandholm Simon, Korsnäs
Stenback Robin, Vasa

Utbildning i sjöfart
Sjökapten (YH)

Boman Jimmy, Mariehamn
Himmelroos Jonathan, Lemland
Höglund Rasmus, Åbo
Jensen Elias, Mariehamn
Laakso Konsta, Åbo
Lusto Lasse Juhani, Åbo
Lönnqvist Fredrik, Finström
Nygren Joe, Åbo
Parchmann Pontus, Åbo
Sjöberg Simon, Vasa
Tuominen Fred, Reso
Vaha Marit, Vanda
Österlund Johan, Åbo

Maritime Management
Sjökapten (YH)

Aderogba Ademola, Ahlainen
Ainsaar Martin
Bhandari Milan, Åbo
Björk Robert, Helsingfors
Fält Tuukka, Helsingfors
Halenius Kalle, Reso
Heino Niko, Åbo
Helle Mikko, Åbo
Kask Alo, 
Kralev Martin, Esbo
Kulikov Artur, Karjala
Malitz Maximilian, Åbo
Niiranen Sami, Helsingfors
Tamm Reio, Åbo
Tasala Antti, St Karins

Energy Technology
Ingenjör (YH)

Buil Olano David
Criado Martínez Pol
Guallar Moscatel Albert
Guillén Moralejo Pablo
Mestrich Palau Pol
Pérez Morente Sergio
Sellart Garcia Maria Teresa

Yrkeshögskoleexamen i företagsekonomi

Utbildning i företagsekonomi
Tradenom (YH)

Al Hasan Nawras, St Karins
Björk Alexander, Vasa
Blomqvist Daniel, Nykarleby
Cederkvist Michelle, Åbo
Ehnvall Christel Maria, Pedersöre
Eklund Anna, Pedersöre
Eklund Jesper, Åbo
Elvström Cajsa, Jakobstad
Emet Mathilda, Åbo
Eriksson Joakim, Vasa
Frondén Henric, Helsingfors
Gröndahl Amelie, Åbo
Grönholm Jonathan, Åbo
Gröning Alexander, Åbo
Gustafsson Amanda, Korsholm
Gustafsson Benjamin, Åbo
Gäddnäs Elin, Kronoby
Horst Santeri, Åbo
Häggman Katarina Ingrid Sofia, Pedersöre
Incekalan Nurhan
Kerke Anton, Åbo
Kjellman Lina, Pedersöre
Knuts Jenny, Pargas
Korvenniemi Essi, Åbo
Kuusisaari Eveliina, Jakobstad
Kuusisaari Jasmin, Jakobstad
Käldström Daniel, Jakobstad
Lassander Viktor,Vasa
Lawast Linda,Vörå
Lehto Ilari, Åbo
Le-Östman Jenny, Jakobstad
Lindholm Annamaria, Korsholm
Lindqvist Kia, Åbo
Lindroos Carl-Johan, Helsingfors
Lindström Benjamin, Pargas
Mischnick Alexandra
Nedergård Christa, Malax
Nygård Johanna, Korsholm
Nyholm Sebastian, Esbo
Nyman Elias, Åbo
Pekkarinen Patrik, Åbo
Punsar Anton, Vasa
Rajamäki Amanda, Åbo
Raunio Amanda, Borgå
Renman Jasper, Raseborg
Rosendal Oliver, Kristinestad
Rosström Malvin, Åbo
Sandén Johanna, Åbo
Sigg Felix, Närpes
Sjölind Mikaela, Kronoby
Sund Isabella, Pedersöre
Sundström Andréa, Åbo
Vikars Rasmus, Vasa
Wallinheimo Timo, Åbo
Wargh Sofia, Pedersöre
Wasström Theo, Åbo
Westerback Martina, Vasa
Ylinen Sonja, Kervo
Ånäs Emma, Kronoby
Öst Julia, Pedersöre

Informationsbehandling
Tradenom (YH)

Rahikainen Mathias, Åbo

Yrkeshögskoleexamen inom hälsovård och det sociala området

Utbildning till sjukskötare
Sjukskötare (YH)

Ahlholm Hadadi Lotta, Vasa
Elderbayev Temirlan, Åbo
Hiltunen Julia, Pedersöre
Huusko Paula, Vasa
Håkans Sara, Korsholm
Höckert Linda, Laihia
Paananen Bettina, Åbo
Rantanen Julia, Hangö
Ristimäki Heidi, Korsholm
Saaranen Carina, Vasa
Storm Alexandra, Närpes
The Meh, Korsnäs
Viklund Cecilia, Vasa

Utbildning till socionom
Socionom (YH)

Ainonen Felicia, Nykarleby
Al-Taie Elsa, Vasa
Björkskog Christian, Jakobstad
Blomberg von der Geest Maria, Sibbo
Dahlskog Maria, Larsmo
Eklund Johanna, Jakobstad
Eriksson Linda, Mariehamn
Granfelt Ida, Åbo
Granholm Lilian, Larsmo
Holmström Sabina, Kimitoön
Honkala Victoria, Korsholm
Häggblom Patrik, Jakobstad
Jakobsson Daniela, Raseborg
Jansson Sam, Vasa
Konttinen Alina, Åbo
Kurman Johanna, Kronoby
Lindberg Linnea, Mariehamn
Lindroos Annika, Åbo
Lindström Casper, Åbo
Lintula Petra, Åbo
Långbacka Annika, Pedersöre
Löfroth Heidi, Kajana
Martin Nicola, Sibbo
Mattjus Melissa, Pedersöre
Nordling Elin, Pargas
Palmén Anna, Åbo
Perasto Riikka, Åbo
Rosenlöf Matilda, Vasa
Salminen Annina, Åbo
Sarin Nicolina, Karleby
Sjöblom Frida, Åbo
Smulter Ida, Vasa
Staffans Ulrika, Vörå
Sundell Fanni, Raseborg
Sundström Marie, Vasa
Tupeli Ester, Larsmo
Vuorinen Susanna, Åbo
Wiklén Jennifer, St Karins
Wäntsi Daniela, Vasa
Öhberg Emil, Jakobstad

Utbildning till bioanalytiker
Bioanalytiker (YH)

Ahlstedt Matias, Helsingfors

Utbildning till barnmorska
Barnmorska (YH)

Tallgård Isabella, Vasa
Åhman Mikaela, Nykarleby

Utbildning till hälsovårdare
Hälsovårdare (YH)

Antfolk Jennifer, Närpes
Backlund Jenny, Lovisa
Bagge Jennie, Vasa
Breider-Fogelberg Jonna, Mariehamn
Burman Elin, Korsholm
Glandberger Madeleine, Mariehamn
Gustafsson Fanny, Åbo
Gustafsson Simone, Vasa
Herrgård Christa, Malax
Holm Ella, Jakobstad
Holmström Josefin, Åbo
Jakobsson Ida, Pargas
Jägerskiöld Sabina, Åbo
Kronqvist Camilla, Vasa
Lemberg Laura, Vörå
Löfs Jennie, Vasa
Lönnqvist Lina, Vörå
Nordberg Linnea, Närpes
Nyblom Cindy, Raseborg
Nyholm Anna, Vasa
Nylund Ellinor, Nykarleby
Peltola Jonna, Larsmo
Rönnqvist Katarina, Åbo
Skrifvars Anna-Lena, Närpes
Svenfelt Emma, Larsmo
Svenfelt Fanny, Pedersöre
Weckman Nea, Åbo
Willfors Linda, Föglö
Öst Victoria, Vasa

Utbildning till röntgenskötare
Röntgenskötare (YH)

Knutar Alma, Vasa

Nursing
Sjukskötare (YH)

Animashaun Tawakalitu, Vasa
Badamasi Habibat, Helsingfors
Bett Billy, Tammerfors
Gade Alira, Vasa
Lakra Sandhya, Vasa
Morrison Svetlana, Vasa
Okoro Cynthia, Vas

Yrkeshögskoleexamen inom skönhetsbranschen

Utbildning inom skönhetsbranschen
Estenom (YH)

Alho Lotta, Esbo

 

Högre yrkeshögskoleexamen

Högre yrkeshögskoleexamen i sjöfart

Autonomous Maritime Operations
Ingenjör (högre YH)

Karamanoglou Georgios

Maritime Management
Sjökapten (högre YH)

Kämäräinen Maria, Lovisa 

Högre yrkeshögskoleexamen i teknik

Automation Technology
Ingenjör (högre YH)

Mukhtar Danish, Raumo

Industrial Management and Engineering
Ingenjör (högre YH)

Afaneh Ayham
Ahlqvist Anders, Korsholm
Bexar Andreas, Vasa
Finne Jacob, Karleby
Heinonen Esko, Jakobstad
Holmqvist Tobias, Vasa
Kunnath Onachan Eldho, Vasa
Lindström Oskar, Kyrkslätt
Rasmus Richard, Karleby
Riska Kennet, Jakobstad
Röösgren Mats, Korsholm
Snellman Andreas, Pedersöre
Stolpe Josefin, Vasa
Sundkvist Viktor, Jakobstad 

Högre yrkeshögskoleexamen i företagsekonomi

Degree Programme in Digital Business and Management
Tradenom (högre YH)

Baiyewu Olaolu
Elrawy Walid
Lindblom Felicia, Lemland
Olayiwola Rasheed
Suh Julius

Service Design
Tradenom (högre YH)

Ekwere Kemfon, Tammerfors
Elomaa Elina, Salo
Väänänen Virpi, St Karins

Högre yrkeshögskoleexamen inom kultur

Leadership and Service Design
Formgivare (högre YH)

Junaid Saima, Esbo

Restonom (högre YH)

Norrgård Johanna, Korsholm

Utbildning i musikpedagogik
Musikpedagog (högre YH)

Holmberg Kristoffer, Raseborg
Strömbäck Victor, Närpes

Högre yrkeshögskoleexamen i naturbruk

Natural Resources Management
Agrolog (högre YH)

Lahti Suvi, Harjavalta

Skogbruksingenjör (högre YH)

Stenmark Björn, Jakobstad

Högre yrkeshögskoleexamen inom hälsovård och det sociala området

Utbildning inom social- och hälsovård
Barnmorska (högre YH)

Ljungkvist Fanny, Malax
Nenonen Malin, Pargas

Hälsovårdare (högre YH)

Rautanen Camilla, Pargas
Sundqvist Hanna, Pedersöre

Sjukskötare (högre YH)

Allén Susann, Raseborg
Isohanni-Pakkala Pia, Karleby
Kinnunen Malin, Pargas
Pettersson Jenny Maria, Pedersöre
Snellman Anders, Larsmo
Starck Marina, Lemland
Söderback Susanne, Närpes
Weckström Hanna, Raseborg

Socionom (högre YH)

Kanckos-Sandberg Jennie, Jakobstad
Karlsson Monika, Pargas
Merilä Ida, St Karins
Mitts Maarit, Vasa

 

 

 

Gå till "Nyheter"