7.1.2021

Utexaminerade vid Yrkeshögskolan Novia under höstterminen 2020

rosor dimission novia2

Yrkeshögskolan Novia har glädjen att under tiden 1.8.2020-31.12.2020 dimittera 243 studerande. Grattis till er examen och välkommen med i Novias alumngemenskap.

Observera att postfixet (YH) och (högre YH) i examenstiteln hör till och uttrycker att det är fråga om en högskoleexamen (1129/2014).

Följande personer har givit sitt godkännande för publicering.

Vi frågor vänligen kontakat Isabella Alén, alumnkoordinator, tfn 050 472 7805

 

Yrkeshögskoleexamen

Yrkeshögskoleexamen i företagsekonomi

Utbildning i företagsekonomi
Tradenom (YH)

Bjons Julia
Boij Patrik
Fredriksson Dan
Guldbrand Johanna
Henghuber Franziska
Kronholm Ellinor
Lundberg Jennifer
Merisaari Emilia
Myntti Evelina
Rintamäki Janina
Riska Anton
Rüschendorf Julian
Sandås Sofie
Savela Marcus
Storm Emil
Söderblom Freja
Zeller Catharina
Östling Jasmine

Utbildning i informationsbehandling
Tradenom (YH)

Kvarnström Martin

  

Yrkeshögskoleexamen inom det humanistiska området

Utbildning till samhällspedagog
Samhällspedagog (YH)

Heikkinen Jonna

 

Yrkeshögskoleexamen inom hälsovård och det sociala området

Bioanalytik
Bioanalytiker (YH): laboratorieskötare (YH)

Romar Maria

Utbildning till barnmorska
Barnmorska (YH)

Andersson-Hagnäs Matilda
Frilund Jannica
Gäddnäs Julia
Lindholm Alexandra
Snellman Mirjam
Söderblom Diana
Wasström Ida
Westergård Lotta 

Utbildning till hälsovårdare
Hälsovårdare (YH)

Harjula Minna

Utbildning till socionom
Socionom (YH)

Aaltonen Mathilda
Ackalin Katrin
Ademaj Arbnora
Ahonen Stefanida
Antikainen Monika
Backlund Terese
Berggren Ellinor
Björklund Mathilda Tanja
Broo Fanny
Chacon Samuell
Dahlström Wilma
Degerlund Victoria
Ellmen Anni
Enges Ingrid
Fellman Janina
Fjällström Chatarina
Fredriksson Sara
Hagman Alice
Hauta-Aho Jannica
Hellström Annika
Hensbo Åse
Illman Fanny
Johansson Gunilla
Kainulainen Fanny
Karlsson Viktor
Korva Jonna
Koschinski Katharina
Koskela Malin
Lindman Kadi
Lindström Amanda
Lundberg Ronja
Markusas Lina
Martin Sofia
Mård Elisabeth
Nordgren Janina
Nurmi Andréa
Nyfelt Emilia
Nygård Ida Linnéa
Nylund Julia
Ojalammi Kim
Palmqvist Ina
Paxal Rebecca
Rodas Ida
Råholm Tia
Santonen Ines
Sarinko Eliina
Seppelin Amanda
Sjöberg Mira
Sjöblom Sofia
Stillman Lyra
Sund Emilia
Söderback Matilda
Söderlund Maria
Tammilehto Cassandra
Tarkkonen Ronja
Valo Kaisa
Westerholm Johanna
Westermark Gabriella
Wickström Ida
Wikholm Mikko
Wikström Hanna
Villanen Frida
Åkerlund Selina
Åström Fanny
Österling Felicia

Yrkeshögskoleexamen inom kultur

Bildkonst
Bildkonstnär (YH)

Södergård Rebecca

Yrkeshögskoleexamen inom naturbruk

Sustainable Coastal Management
Miljöplanerare (YH)

Barber Daniel
Das Akshoy

Utbildning inom bioekonomi
Skogsbruksingenjör (YH)

Hansson Robert

Utbildning inom naturbruk och miljö
Miljöplanerare (YH)

Rintamäki Johanna

 

Yrkeshögskoleexamen inom skönhetsbranschen

Utbildning inom skönhetsbranschen
Estenom (YH)

Ahtola Emelie
Andersson Julia
Bertlin Nathalie
Jalkanen Tiia
Kivikangas Henni
Kjellman Hannah
Lassfolk Julia
Penttala Amy
Randström Ellen
Rönnqvist Jenny
Sinisalo Ida

 

Yrkeshögskoleexamen inom social- och hälsovård

Nursing
Sjukskötare (YH)

Bengs Joakim
Egbaiyeyomi Abiodun
Mirindi Blandine
Ngo Quynh
Nnadiekwe Emeka
Nnadiekwe Oluchi
Okafor Blessing
Parappallil Jacob Annu
Philip Dona
Prince Daigimole
Racasag-Niemi Jovelyn
Suopelto Delvin
Yli-Panula Elizabeth

Utbildning till sjukskötare
Sjukskötare (YH)

Ahlvik Sofia
Alhomäki Emma
Backman Emma
Bagge Jennie
Björk Ellinor
Björkskog Johanna Sara
Dias Marco
Ellfolk Lina
Enkvist Johanna
Fagerholm Elin Niku
Fagerudd Vendla
Fant Carina
Foxell Malin
Grankulla Pia
Granlid Kajsastina
Granlund Maria
Grönqvist Heidi
Hagman Ida Jennie
Hautanen Johanna
Heinonen Kaisa
Hemming Emma
Henriksson Matilda
Holm Cassandra Jessica
Häggblom Jenny
Häggkvist Pernilla
Hänninen Britt-Marie
Ingström Ida
Joskitt Sofia
Järvinen Emmi
Karlsson Elin
Keinänen Lotta
Kinnunen Heidi
Knutar Amanda
Lehtinen Marina
Levlin Hanna
Lindqvist Josefine
Lundberg Alexandra
Lågas Jolly
Lönnqvist Lina
Malmström Mikaela
Mårtens Emilia
Nyholm Anna
Nyman Andrea Elida Elinor
Nystrand Jenna
Nyström Maria
Oo Meh
Qvist Sandra
Rex Dylan
Riska Björn
Rosenberg Johanna
Rosenius Monica
Sabie Florin
Sandberg Jenny Lina
Sandström Fanny
Sawicki Monika
Selin Sanna
Sjögård Angelica
Snellman Alexandra
Stenman Mirella
Store Maria
Sundfors Johanna
Sundström Ida
Toivanen Sabina
Törnroos Åsa
Utriainen Linda
Walgren Veronica
Vidjeskog Alexandra
Viklund Johanna

 

Yrkeshögskoleexamen inom teknik

Byggnadsteknik
Ingenjör (YH), byggnadsteknik och samhällsteknik

Andersson Niclas

Utbildning i byggnads- och samhällsteknik
Ingenjör (YH)

Bosnjakovic Nedim
Brofelt Johan
Hjort Joey
Lahtivuori Mathias

Utbildning i byggnads- och samhällsteknik, byggmästare
Byggmästare (YH)

Jansson Niklas

Utbildning i maskin- och produktionsteknik
Ingenjör (YH)

Kock Robin

Utbildning i produktionsekonomi
Ingenjör (YH)

Penttinen Jimmy
Rasmus Martin 

Energy Technology
Ingenjör (YH)

Casades Cornet Marina
Marias Gonzalez Gerard
Pérez Lema Carles
Ros Bosch Pau

Utbildning i el- och automationsteknik
Ingenjör (YH)

Kuhlefelt Jonathan
Kyrönlahti Raoul
Räfsbäck Philip
Seuma Perat Ares
Skott Ulf
Treviño Quintillà Marc

Westerlund Kevin

 

Yrkeshögskoleexamen i sjöfart

Maritime Management, Captain
Sjökapten (YH)

Aakko Lauri 

Högre yrkeshögskoleexamen

Högre yrkeshögskoleexamen i företagsekonomi


Leadership and Service Design
Tradenom (högre YH)

Backman Mia
Kantola Heidi
Runola Laura
Rustam Haroon


Högre yrkeshögskoleexamen i sjöfart

Maritime Management
Ingenjör (högre YH)

Björk Karin
Piispa Pekka

Sjökapten (högre YH)

Heikkilä Mikko


Högre yrkeshögskoleexamen inom hälsovård och det sociala området


Utbildning inom social- och hälsovård
Socionom (högre YH)

Westergård-Sjölund Nanette

Bioanalytiker (högre YH)

Engvall Mikaela

Hälsovårdare (högre YH)

Helander Betty

Sjukskötare (högre YH)

Talvi Johanna

Hälsovårdare (högre YH)

Rosengård Amanda


Högre yrkeshögskoleexamen inom teknik


Automation Technology
Ingenjör (högre YH)

Östman Jonas

Industrial Management and Engineering
Ingenjör (högre YH)

Nuri Tomasz

Utbildning i teknologibaserat ledarskap
Ingenjör (högre YH)

Sundfors Robin

 

 

 

Gå till "Nyheter"