20.6.2017

Utexaminerade vid Yrkeshögskolan Novia 27.5-19.6.2017

Under perioden 27.5.2017-19.6.2017 har Novia haft glädjen att dimittera 201 studerande. Vi önskar alla utexaminerade lycka och framgång!

Observera att postfixet (YH) och (högre YH) i examenstiteln hör till och uttrycker att det är fråga om en högskoleexamen (F352/2003).  Följande personer har givit sitt godkännande för publicering.

 


 

Utbildningsområde: Teknik och kommunikation

 

Examen: Byggmästare (YH)                            

Arbetsledning inom byggnadsbranschen, Raseborg

Andersson Rickard, Borgå

Ollas Mårten Carl-Mikael, Lovisa

Sundholm Christoffer Mikael Anton, Raseborg                            

Utbildning i byggnads- och samhällsteknik, Raseborg

Forsblom Oskar August, Åbo

Lapiolahti Wilma Ida Maria, Borgå

 

Examen: Ingenjör (YH)

Automationsteknik och IT, RaseborG

Lindqvist Robin, Raseborg

Byggnadsteknik, Vasa

Björkqvist Henrik Karl Petter, Korsholm

 Englund Elouise Ellen Elaine, Kristinestad

Knipström Pontus William, Korsholm

Nylund Tobias Folke Johannes, Jakobstad

 Byggnadsteknik, Raseborg

Bäcksbacka Timoteus Olof, Pargas

Engström John Olof, Pargas

Hiitola Timo Ilmari, Helsingfors

Jansson Niklas, Pargas

 Lindqvist Robin Kristian, Esbo

 Lindström Oskar, Raseborg

Lönnqvist Patricia, Borgå

Sjöblom Anders Carl-Henrik, Raseborg

 Velander Adam Erik Gustaf, Lemland

 Westergård Mats Richard, Kimitoön

 Environmental Engineering, Vasa

Aitkaliyev Bauyrzhan, Kazakstan

Kärjenmäki Niko Juhani, Vasa

Klu Bernard Adjetey, Ghana

Lieskoski Sami Kristian, Vasa

Elektroteknik, Vasa

Erikslund Petter Ossian, Korsholm

Mattus Rickard Gabriel, Vasa

Mäntysalo Mikko Juhani, Vasa

Qorbani Shokrieh, Afganistan

Selin, Tobias Leif  Rainer, Jakobstad

Sundbacka Anders Carl Bertel, Jakobstad

Westerman Christoffer Bertel Alexander, Vasa

Äppel Simon Carl Mikael, Kristinestad

 Informationsteknik, Vasa

Kackur Michaela Susanna, Larsmo

Snellman Bo Björn Mikael, Pedersöre

 Lantmäteriteknik, Vasa

Wallin Jakob Alexander, Närpes

 Utbildning i maskin- och produktionsteknik, Vasa

  Nygård Mathias Sebastian, Vasa

 Produktionsekonomi, Vasa

Köhler Robert Fredrik Baltazar, Vasa

Utbildning i produktionsekonomi, Vasa

 Hellberg Tharanga, Närpes

 

Examen: Ingenjör (högre YH)

Teknologibaserat ledarskap, Vasa

Ampiala Hannes Erik, Vasa

  

Examen: Sjökapten (YH)

Sjöfart, Åbo

Granström Simeon, Pargas

Roitto Kalle Frans Jafet, Åbo

  Utbildning för sjöfart, Åbo

Carla Casper, Pargas


 

 Utbildningsområde: Social-, hälso- och idrottsområdet

 

Examen: Bioanalytiker (YH)

Bioanalytik, Vasa

Söderlund Elin Ingrid, Korsholm

 

Examen: Socionom (YH)

Det sociala området, Vasa

 Häggman Ellinor Mikaela, Korsholm

Sentzke Timo Peter, Sjundeå

Utbildning till socionom, Vasa

 Forsström Carina Elisabeth, Kronoby

Det sociala området, Åbo

Bäckman Linnéa Louise, Åbo

Fagerström Sofia Elise Carolin, Raseborg

 Sarnikorpi Tinja Veronica, Åbo

 Svahnström Trygve Nils August, Åbo

Utbildning till socionom, Åbo

Ahlholm Jaana Margareta, Närpes

Björkström-Jung Dana Gabriella Birgitta, Raseborg

Blomqvist Marie Susanne, Korsholm

Elander Mona Ingeborg, Ingå

Enkvist Lina Matilda, Pargas

 Henrikson Annica Gunhild, Pargas

Jäntti Lena Sofia, Raseborg

Keskikylä Marie Kristin, Raseborg

Kiviniemi Tuula Irmeli, Munämäki

Lindström Marika, Mariehamn

Lundberg Malin Sofia, Jomala

Nordberg Pia Maria Katrina, Saltvik

Savén Marit Rut Helena, Sibbo

Silfverberg Ingela Katrin, Helsingfors

Söderbäck Katja Helena, Mariehamn

 

Examen: Sjukskötare (YH)

Utbildning till sjukskötare, Åbo

 Lehtinen Tove Teresia, Pargas

 Vård, Vasa

 Löfgren Lizette Anna Louise, Jakobstad

 Nylund Julia Sofia, Närpes

 

Examen: Hälsovårdare (YH)

Vård, Åbo

Ashtiani Kajan, Åbo

Hanttu Elina Aurora, Åbo

Harju Sara-Marie, Åbo

Hosia Meri Katariina, Åbo

Lassus Frida Alina Sofia, Pargas

Nurmi Jennifer Elina Victoria, Kimitoön

Suokas Anna Sofia, Åbo

Vestman Jenna Charlott, Karleby

Vuoristo Thyra Alexandra Wilhelmina, Pargas

                 


 

Utbildningsområde: Humanistiska och pedagogiska området

 

Examen: Samhällspedagog (YH)

Medborgaraktivitet och ungdomsarbete, Åbo

Haglund Sofia Alexandra, Raseborg

Nissinaho Miia Maria, Uleåborg

Silén Rasmus Klas Valdemar, Raseborg

Viita Salla Alisa, Tammerfors

 Utbildning till samhällspedagog, Åbo

Donner Patricia Anita, Vasa

Fredriksson Lotta Nina Elisabeth, Jakobstad

 

Examen: Estenom (YH)

Skönhetsbranschen, Vasa

Magnusson Anna Gunvor Ingegerd, Vasa

Snellman-Sundström Jannike, Larsmo

 


 

Utbildningsområde: Naturbruk och miljöområdet

 

Examen: Bachelor of Natural Resources, Miljöplanerare (YH)

Sustainable Coastal Management, Raseborg              

 Gunko Ruslan, Ukraina

Orock Stanley, Kamerun

Osei Priscilla, Ghana

Rayale Abdirahman, Somalia

Värne Eena Rauna Sofia, Lahtis

Integrated Coastal Zone Management, Raseborg

Möller Jenni Erika, Esbo

 

Examen: Hortonom (YH)

Landsbygdsnäringarna och landskapsplanering

 Brunström Matilda Erika, Kimitoön

Olander Carina Birgitta Elisabeth, Raseborg

 Natur och miljö, Raseborg

Holmström Linda, Kyrkslätt

Seppänen Sara Mirjam, Helsingfors

Tupeli Matilda Sara, Larsmo

 

Examen: Skogsbruksingenjör (YH)

Natur och miljöområdet, Raseborg

Eklund Cecilia Saga Matilda, Helsingfors

Hermans Jim, Vörå

Lindroos Patrik Vilhelm, Lovisa

Storm Matias Sebastian, Korsholm

 Witick Alexander Henrik, Imatra

                     

Examen: Agrolog (YH)

Lantbruksnäringarna, Raseborg

Aspèe Olga Isabel, Raseborg

Brors Einar Mikael, Vörå

Långgård Jens, Malax

Löfqvist Carl-Magnus Oskar, Vörå

Sundqvist Jenny Jeanette, Hammarland

     Natur och miljö, Raseborg

 Björses Johan Henrik, Kristinestad

 Hagman Henrik Magnus, Kimitoön

Rappe Joel Gustaf Archibald, Raseborg

Salminen Ville Aleksi, Sjundeå

Storgårds Lasse Oskar, Lappträsk

Vainio Juho Vihtori, Salo

Österman Thomas Karl Oskar, Lojo

 


 

Utbildningsområde: Samhälle, företagsekonomi och administration

 

Examen: Tradenom (YH)

Företagsekonomi, Åbo

Jansson Ida Susanna, Vasa

Lindström Ann-Charlott Maria, Kimitoön

Nyberg Mikaela Emilia, Korsholm

Sandholm Annette Birgitta, Pargas

 Soiniitty Anu Irmeli, Nådendal

 Utbildning i företagsekonomi, Åbo

Johansson Kajsa, Pargas

 


 

 

Utbildningsområde: Det naturvetenskapliga området

 

Examen: Tradenom (YH)

Informationsbehandling, Raseborg

Röblom Jonathan Erik Bruno, Kimitoön

 


 

Utbildningsområde: Kultur

 

Examen: Formgivare (YH)

Formgivning, Jakobstad

Granlund Marika Josefin, Vasa

Formgivning, Åbo

Ingelin Emma Mikaela, Lovisa

Larsson Martin Viktor Anders, Jakobstad

Svenfors Jonatan, Larsmo

                            

Examen: Musiker (YH)

Musik, Jakobstad

Haanterä Jaan Inkeri, Tammerfors

Hautakangas Päivi Marianne, Tammerfors

Räisänen Viola Kirsi Maria, Helsingfors

Utbildning i musik, Jakobstad

 Bjon Carolina Ida Margareta, Grankulla

Kallinen Kaisa Mirjami, Helsingfors

Kaukola Jukka Tapio, Esbo

Pinna Petrova Diana, Italien

  

Examen: Leadership and Service Design (HYH)

Nylund Noora Ilona, Helsingfors

 


 

 

Utbildningsområde: Turism-, kosthålls- och ekonomibranschen

 

Examen: Restonom (YH)

Turism, Åbo

Andersson Susanna Henrietta, Borgå

Juvonen Jenni Karoliina, Borgå

Källbacka Mia, Esbo

 

                   

 

 

 

 

Gå till "Nyheter"