2.6.2017

Utexaminerade vid Yrkeshögskolan Novia 24-26.5.2017

Under perioden 24-26.5.2017 har Novia haft glädjen att dimittera 155 studerande.
Vi önskar alla utexaminerade lycka och framgång!

Observera att postfixet (YH) och (högre YH) i examenstiteln hör till och uttrycker att det är fråga om en högskoleexamen (F352/2003).  
Följande personer har godkännande för publicering.


 

Utbildningsområde: Teknik och kommunikation

Examen: Ingenjör (YH)

Utbildningsprogrammet för maskin- och produktionsteknik, Vasa
Bergström Jens, Lovisa
Drycksbäck Joakim, Kronoby
Emet Tommy, Vasa
Hatt Joel, Jakobstad
Jansson Jesper, Kronoby
Lindell Jonas, Pedersöre
Manderbacka Lucas, Karleby
Määttä Laura, Pedersöre
Rönngren Christopher, Kristinestad
Sjöström Roberth, Närpes
Skullbacka Daniel, Kronoby
Söderman Tony, Närpes
Thölix Daniel, Vasa
Tuori Benjamin, Vasa
Uddström Max, Borgå
Westerholm Conny, Ingå
Willfors Linnéa, Pedersöre

Utbildningsprogrammet för produktionsekonomi, Vasa
Enqvist Frank, Larsmo
Hattar Ronnie, Pedersöre
Hägglund Johanna, Vasa
Snickars Jade, Närpes

Utbildningsprogrammet för elektroteknik, Vasa
Andersson David, Nykarleby
Asplund Tobias, Pedersöre
Berg Jonathan, Kristinestad
Björkström Mathias, Larsmo
Finnholm Matts, Kronoby
Gästgivars Kim, Malax
Hjortman Isak, Korsholm
Lygdman Jesper, Jakobstad
Lyttbacka Robin, Kronoby
Nygård Markus, Närpes
Nyman Mikael, Korsholm
Renlund Jonas, Kronoby
Ståhl Mathias, Korsholm
Sundström Andreas, Larsmo

Utbildningsprogrammet för informationsteknik, Vasa
Byggmästar Matias, Jakobstad
Segervall Joakim, Nykarleby

Utbildningsprogrammet för byggnadsteknik, Vasa
Blomqvist Fredrika, Jakobstad
Envall Mette, Karleby
Finne Alexander, Korsholm
Lönnqvist Viktor, Jakobstad
Nordström Matilda, Jakobstad
Nyman Lotta, Pedersöre
Robertsson Lukas, Lemland
Rönnblad Sofia, Malax
Rönnqvist Johnny, Nykarleby
Sax Tobias, Närpes
Sipola Linda, Raseborg
Skomars Jonas, Närpes
Skytte Kjell, Korsholm
Österberg Jonas, Korsnäs
Östman Ronny, Pedersöre

Utbildningsprogrammet för lantmäteriteknik, Vasa
Nässlin Simon, Korsholm
Perus Jonas, Närpes
Weiner Simon, Vasa
Wiik Daniel, Karleby

Utbildningsprogrammet i företagsekonomi, Vasa
Tradenom (YH)
Ahlvik Erica, Vasa
Björklund Jonna, Kronoby
Engelholm Mark, Närpes
Finnström Niklas, Larsmo
Kronqvist Sandra, Korsholm

Utbildningsprogrammet för Environmental Engineering, Vasa
Examen: Bachelor of Engineering / Ingenjör (YH)
Alvarez Lalana Eric, Spanien
Carrobé Montalvo Ariadna, Spanien

Utbildningsprogrammet för sjöfart, Åbo

Examen: Sjökapten (YH)

Björk Karin, Jakobstad
Laurila Ville, Åbo

Utbildningsprogrammet för teknologibaserat ledarskap (högre YH), Vasa

Examen: Ingenjör (högre YH)
Björklund Peter, Jakobstad
Bäcksholm Frank, Jakobstad
Sundqvist Mats-Helge, Larsmo
Wasberg Henrik, Vasa


 

Utbildningsområde: Kultur

Utbildningsprogrammet för bildkonst, Jakobstad

Examen: Bildkonstnär (YH)
Cederberg Moa, Nykarleby
Eklöf Helen, Helsingfors
Forsell Benjamin, Karleby
Franzén Malin, Vörå
Hietamäki Linda, Korsholm
Nylund Rebecka, Larsmo
Näsi Johanna, Nykarleby
Strand Mia, Jakobstad

Utbildningsprogrammet i mediakultur, Jakobstad

Examen: Medianom (YH)
Dalkarl Kasper, Esbo
Granqvist Jennifer, Helsingfors
Gölin Eva-Teréz, Sverige
Jern Sofia, Vasa
Luoma Krista, Lappo
Mattsson Nicklas, Karleby
Sayyad Nora, Åbo
Överfors Johanna, Pedersöre

Utbildningsprogrammet för musik, Jakobstad

Examen: Musikpedagog (YH)
Gustafsson Emma, Borgå
Ingman Niclas, Sibbo
Riippa Jessica, Karleby
Sjölind Fanny, Karleby
Strömbäck Victor, Närpes
Svenfelt Joel, Nykarleby
Teir Karl, Kristinestad

Utbildningsprogrammet i scenkonst, Vasa

Examen: Dramainstruktör (YH)
Högström Anna, Hangö
Karhulahti Johanna, Korsholm
Lahtinen Maria, Vasa
Sirén Olli, Lovisa
Voutila John, Raseborg


 

Utbildningsområde: Social-, hälso- och idrottsområdet

Utbildningsprogrammet för vård, Vasa

Examen: Sjukskötare (YH)
Hagström Jenny, Vasa
Holmqvist Jennie, Vasa

Examen: Hälsovårdare (YH)
Aurén Josefin, Kronoby
Envall Cathrine, Vasa
Fagerholm Susanna, Vasa
Hagnäs Monica, Kronoby
Käcko Emelie, Pedersöre
Snygg Ellinor, Korsholm
Tupeli Senja, Pedersöre
Valkola Linda, Vasa

Utbildningsprogrammet för vård, Åbo
Examen: Sjukskötare (YH)
Eklund Jenna, Mariehamn
Lindblad Heidi, Raseborg

Degree Programme in Nursing, Vasa

Examen: Bachelor of Health Care / Sjukskötare (YH)
Ndebuh Prudencia, Vanda

Utbildningsprogrammet för det sociala området, Vasa

Examen: Socionom (YH)
Backlund Terese, Vörå
Björkfors Josefine, Kronoby

Utbildningsprogrammet för skönhetsbranschen, Vasa

Examen: Estenom (YH)
Storgård Jeanette, Närpes
Sundvik Jenna-Mari, Jakobstad


 

Utbildningsområde: Det samhällsvetenskapliga, företagsekonomiska och administrativa området

Utbildningsprogrammet i företagsekonomi, Raseborg

Examen: Tradenom (YH)

Utbildningsprogrammet i företagsekonomi, Åbo

Examen: Tradenom (YH)
Mäkilä Sebastian, Åbo
Ruokolahti Marcus, Pargas
Vikström Daniela, Åbo
Wegelius Disa, Åbo

 

Gå till "Nyheter"