19.12.2016

Utexaminerade vid Yrkeshögskolan Novia 16-30.12.2016

Under perioden 16-30.12.2016 har Novia haft glädjen att dimittera många studerande. Vi önskar alla utexaminerade lycka och framgång!

Observera att postfixet (YH) och (högre YH) i examenstiteln hör till och uttrycker att det är fråga om en högskoleexamen (F352/2003).


Utbildningsområde: Teknik och kommunikation

Examen: Ingenjör (YH)

Utbildningsprogrammet för maskin- och produktionsteknik, Vasa
Björkman Kim, Korsholm
Sjödahl Jacob, Korsholm
Wärnå Lukas, Pargas

Utbildningsprogrammet för elektroteknik, Vasa
Widjeskog Philip, Kronoby

Utbildningsprogrammet för informationsteknik, Vasa
Beukelman Ossian, Vasa
Willför Jens, Vasa

Utbildningsprogrammet för automationsteknik och IT, Raseborg
Lindgren Tobias, Raseborg

Utbildningsprogrammet för byggnadsteknik, Vasa
Rahja Hannes, Larsmo
Snellman Tobias, Jakobstad

Utbildningsprogrammet för lantmäteriteknik, Vasa
Nordgren Benjamin, Korsholm

Utbildningsprogrammet för arbetsledning inom byggnadsbranschen, Raseborg
Examen: Byggmästare (YH)
Adolfsson Jonatan, Raseborg
Häyhä Wille, Kyrkslätt
Kullberg Rasmus, Sjundeå
Lassas Rasmus, Lovisa
Magnusson Kim, Kimitoön
Nynäs Olle, Korsnäs

Utbildningsprogrammet för sjöfart, Åbo
Examen: Sjökapten (YH)
Björkell-Virta Henrika, S:t Karins
Borgström Ronnie, Esbo
Fellman John, Jakobstad
Gädeke Lucas, Esbo
Huhtala Rebecka, Åbo
Jansson Daniel, Sibbo
Koskinen Ville, Åbo
Laine Sami, Helsingfors
Svensson Andrej, Raseborg
Valkonen Jukka, Lappo
Viherpuro Veli-Pekka, Åbo
Winberg Magnus, Kyrkslätt

Utbildningsprogrammet för Maritime Management, Åbo
Examen: Bachelor of Marine Technology / Sjökapten (YH)
Koivunen Jenny, Åbo
Spätgens Pekka, Åbo

Utbildningsprogrammet för teknologibaserat ledarskap (högre YH), Vasa
Examen: Ingenjör (högre YH)
Ilonen Johanna, Vasa
Pellfolk Stefan, Vasa
Rosendal Alexandra, Vasa


 

Utbildningsområde: Kultur

Utbildningsprogrammet för bildkonst, Jakobstad
Examen: Bildkonstnär (YH)
Seppälä Marja, Jakobstad

Utbildningsprogrammet i formgivning, Åbo
Examen: Formgivare (YH)
Lillkvist Jenny, Jakobstad
Sundfors Annelie, Nykarleby

Utbildningsprogrammet för musik, Jakobstad
Examen: Musikpedagog (YH)
Jungner Anna, Kronoby
Sandström Bo-Anders, Larsmo

Examen: Musiker (YH)
Kettunen Sarina, Borgå
Lax Katri, Vasa
Marttila Riikka, Tammerfors
Pyrhönen Julius, Karleby

Utbildning inom Entrepreneurship in Arts, Jakobstad
Examen: Master of Culture and Arts (högre YH)
Hedberg Åsa Maria, Sverige
Sunngren-Granlund Therese, Jakobstad


 

Utbildningsområde: Social-, hälso- och idrottsområdet

Utbildningsprogrammet för vård, Vasa
Examen: Sjukskötare (YH)
Ahlskog Oskar, Korsholm
Berts Ida, Vasa
Bexar Marie, Kronoby
Björklund Helena, Karleby
Björkman Ida, Korsholm
Borg Linda, Nykarleby
Dinh Thanh, Närpes
Ennenga Olivia, Jakobstad
Fors Patricia, Vörå
Forsell Eva-Lena, Kronoby
Fröjdö Charlotta, Kronoby
Furu Christina, Korsholm
Granholm Amanda, Larsmo
Granholm Jonathan, Larsmo
Holm Linnéa, Korsholm
Ingves Rebecka, Kristinestad
Koivunen Jessica, Vasa
Lassila Johnny, Pedersöre
Lindell Emilia, Malax
Lindman Christel, Vasa
Lindström Marisol, Pargas
Lövdahl Pernilla, Malax
Molin Sebastian, Jakobstad
Myrevik-Snellman Amanda, Pedersöre
Nyfors Jenny, Korsnäs
Reinikka Kia, Karleby
Saari Josefiina, Vörå
Saarimäki Sandra, Korsholm
Sandin Rose-Marie, Nykarleby
Sjökvist Jonathan, Närpes
Svarvar Staffan, Näråes
Vikman Isalena, Kronoby
Åström Mia-Lina, Närpes
Österberg Camilla, Vörå

Examen: Barnmorska (YH)
Ahlskog Josefin, Nykarleby
Hinds Linda, Korsholm
Koivurinne Karoliina, Riihimäki
Landgärds Sandra, Korsholm
Lybäck Sandra, Kronoby
Snellman Carolina, Jakobstad

Utbildningsprogrammet för vård, Åbo
Examen: Sjukskötare (YH)
Ahokas Fanny, Pargas
Alexandersson Fanny, Pargas
Andersson Denise, Raseborg
Bussman Jasmine, Rasebog
Degerlund Yvonne, Raseborg
Fagerholm Joakim, Finström
Gammals Linn, Åbo
Grönlund Jessica, Raseborg
Hindersson Christine, Raseborg
Häkkinen Daniela, Raseborg
Jansson Diana, Finström
Johansson Ninni, Pargas
Juhannusvuori Deborah, Pargas
Karhunen Tiia, Åbo
Lindberg Daniela, Raseborg
Lindgren Madeleine, Jakobstad
Lundsten Ann-Sofie, Jomala
Lupala Hanna, Raseborg
Norräng Mikaela, Pargas
Nygård Fanny, Vörå
Nyman Alina, Raseborg
Nyman Jenna, Raseborg
Rebers Lina, Nykarleby
Romberg Jenny, Raseborg
Sandström Henrika, Borgå
Sirén Anita, Esbo
Sjöberg Victoria, Mariehamn
Sjögren Fanny, Vårdö
Sormunen Oona, Vichtis
Sundman Michaela, Lemland
Sundman Roger, Lemland
Wall Janina, Raseborg
Wall Nadja, Raseborg
Valtanen Ida-Sofie, Ingå
Vasara-Hammare Lovisa, Larsmo
Wilson Elin, Mariehamn

Examen: Hälsovårdare (YH)
Järvensivu Anni, Åbo

Degree Programme in Nursing, Vasa
Examen: Bachelor of Health Care / Sjukskötare (YH)
Farzanmehr Hamed, Vasa
Gautam Popular, Nepal
Kabugo Marvin, Uganda
Koirala Kabita, Seinäjoki
Morko Tariku, Vasa
Shrestha Ajish, Vasa

Utbildningsprogrammet för radiografi och strålbehandling, Vasa
Examen: Röntgenskötare (YH)
Svenlin Maria, Larsmo

Utbildningsprogrammet för det sociala området, Vasa
Examen: Socionom (YH)
Aaltonen Johanna, Vasa
Ahlskog Josefine, Pedersöre
Bergman Janek, Korsholm
Björkqvist Annina, Vasa
Blom Emilia, Nykarleby
Boström Elin, Larsmo
Broo Jenni, Malax
Enkvist Johanna, Pedersöre
Eriksson Martina, Vasa
Fagerholm Irene, Pedersöre
Holm Nicolina, Korsholm
Julin Daniela, Nykarleby
Jusslin Sanna, Vörå
Kalliokoski Tilda, Jakobstad
Knif Alexandra, Korsholm
Lassfolk Jennie, Pedersöre
Lidman Sofia, Malax
Liinamaa Amanda, Jakobstad
Lundström Cherie, Vörå
Löv Jenna, Pedersöre
Mellin Staffan, Kyrkslätt
Nybond Emilia, Närpes
Sandvik Emilia, Kronoby
Sippola Emma, Pedersöre
Sjölund Linda, Nykarleby
Snickars Malin, Malax
Sundström Jessica, Larsmo
Törnroos Henrietta, Mariehamn
Valkeakari Lena, Korsholm
Ömossa Veronica, Närpes

Utbildningsprogrammet för det sociala området, Åbo
Examen: Socionom (YH)
Artzén Jessica, Åbo
Backström Frida, Kronoby
Bjurbäck Anne-Christine, Malax
Brunell Sara, Nykarleby
Byggningsbacka Nina, Vasa
Bäck Linda, Jakobstad
Eklund Filippa, Esbo
Ekström Erika, Lovisa
Esselström Ella-Mari, Pedersöre
Granrot Sabina, Jakobstad
Gyllenbögel Martina, S:t Karins
Hanner Frida, Vörå
Hägg Emilia, Raseborg
Jakobsson Lotta, Pargas
Johansson Nea, Pargas
Laine Cassandra, Raseborg
Lindbom Josefine, Raseborg
Lindroos Hedvig, Pargas
Lumme Sonja, S.t Karins
Mård Emma, Pedersöre
Mäkinen Alexandra, Åbo
Nordberg Emma, Närpes
Nousiainen Matilda, Björneborg
Nyman Janina, Björneborg
Rosenström Sofia, Borgå
Schrey Marlene, Raseborg
Sirén Victoria, Pargas
Sjöberg Emma, Närpes
Sjöström Alexandra, Borgå
Sundell Josefin, Nykarleby
Sundin Paulina, Korsholm
Westerholm Ronja, Hangö

Utbildningsprogrammet för avancerad klinisk vård (högre YH), Vasa
Examen: Sjukskötare (högre YH)
Bodman Tomas, Korsholm

Utbildning inom social- och hälsovård (högre YH), Vasa
Examen: Socionom (högre YH)
Blomqvist Charlotta, Jakobstad

Utbildningsprogrammet för skönhetsbranschen, Vasa
Examen: Estenom (YH)
Blomqvist Michelle, Jakobstad
Edfelt Annina, Jakobstad
Eriksson Sara-Li, Vörå
Guldbrand Ida, Raseborg
Holmqvist Julia, Vasa
Holmström Yvonne, Ingå
Holmäng Sandra, Pedersöre
Kaitajärvi Jannike, Kronoby
Kallio Josefina, Vasa
Lindfors Anna-Magdalena, Jakobstad
Lithén Heidi, Vasa
Paajanen Hanna, Helsingfors


 

Utbildningsområde: Naturbruk och miljöområdet

Utbildningsprogrammet för skogsbruk och miljö, Raseborg
Examen: Miljöplanerare (YH)
Holm Sonja, Sjundeå

Utbildningsprogrammet för landsbygdsnäringarna och landskapsplanering, Raseborg
Examen: Hortonom (YH)
Henriksson Minnami, Esbo
Kaira Linda, Raseborg
Mattheiszen Marika, Esbo

Utbildningsprogrammet för Integrated Coastal Zone Management, Raseborg
Examen: Bachelor of Natural Resources / Miljöplanerare (YH)
Mäkelä Jussi, Vasa


 

Utbildningsområde: Det naturvetenskapliga området

Utbildningsprogrammet i informationsbehandling, Raseborg
Examen: Tradenom (YH)
Kujander Jasmin, Nousis
Lindstedt Heidi, Raseborg


 

Utbildningsområde: Det samhällsvetenskapliga, företagsekonomiska och administrativa området

Utbildningsprogrammet i företagsekonomi, Vasa
Examen: Tradenom (YH)
Grahn Christoffer, Kronoby
Ingves Margareta, Malax
Kallvik Anton, Nykarleby
Nguyen Hoai, Vasa
Nysten Simon, Närpes
Renkonen Linus, Korsholm
Rosengård Emma, Närpes
Sirén Christoffer, Nykarleby
Smeds Desiré, Korsholm
Sundqvist Emma, Nykarleby
Sundström Jeanette, Karleby
Talus Sandra, Vasa
Åsvik Anders, Kronoby

Utbildningsprogrammet i företagsekonomi, Åbo
Examen: Tradenom (YH)
Adolfsson Soili, Raseborg
Berndtsson Sebastian, Hangö
Eskola Emilia, Esbo
Finnström Cecilia, Kristinestad
Hollsten Lina, Åbo
Leskinen Jarina, Hangö
Lönnqvist Linus, Hangö
Sahlberg Rikhard, Borgå
Seppelin Linda, Esbo
Sprenger Felicitas, Tyskland - dubbelexamen
Sweins Cornelia, Jakobstad
Tavela Joonas, Åbo
Vartiainen Crispin, Raseborg


 

Utbildningsområde: Det humanistiska och pedagogiska området

Utbildningsprogrammet för medborgaraktivitet och ungdomsarbete, Åbo
Examen: Samhällspedagog (YH)
Alopaeus Mattias, Hangö
Putkivaara Maria, Åbo


 

Utbildningsområde: Turism-, kosthålls- och ekonomibranschen

Utbildningsprogrammet för turism, Åbo
Examen: Restonom (YH)
Henriksson Amanda, Pargas
Långbacka Mia, Pargas
Smeds Emma, Pedersöre
Tervonen Anna, Uleåborg
Toivonen Mia, Reso
Ulfvens Emma, Närpes
Urpunen Ninni, Kauhajoki

Gå till "Nyheter"