Antagna 2022

Grattis till er som blivit antagna, vi ser fram emot att ha er här i höst!

8.7 publiceras namnen på de antagna som har gett Novia sitt tillstånd för publicering av namn.

Mottagande av studieplats skall göras senast 15.7 kl. 15, elektroniskt på studieinfo.fi i Min Studieinfo tjänsten. Information till nya studerande hittar du på info.novia.fi. Sökande som antas från reservlista efter 8.7 skall ta emot platsen inom 7 dagar.

Observera, listan på antagna är inte slutgiltig, den uppdateras kontinuerligt ändra fram till 2.8 kl. 15 då reservplatsförfarandet upphör. 

Yrkeshögskolan kan häva antagningen ifall sökanden eller den antagna inte lämnat in kopior av skolbetyg eller uppvisat skolbetyg och arbetsintyg i original inom angiven tidsfrist eller om sökanden har uppgett felaktiga uppgifter i ansökan och de korrekta uppgifterna inte skulle ha berättigat till en studieplats.




Högskolornas andra gemensamma ansökan, våren 2022

Vasa

Barnmorska (YH), dagstudier (15)

  • Fredriksson, Isabella (Raseborg)
  • Gammelgård, Wilma (Vörå)
  • Grankulla, Mirja (Larsmo)
  • Heikkilä, Leah (Larsmo)
  • Karlgren, Wilma (Pargas)
  • Laurence, Tessa (Jakobstad)
  • Lähde, Salla (Vasa)
  • Rinta-Kiikka, Milla (Uleåborg)
  • Storskrubb, Julia (Nykarleby)
  • Vikström, Sandra (Pedersöre)
  • Östman, Lina (Larsmo)

Barnmorska (YH), flerform (6)

  • Kahrimani, Safete (Jakobstad)
  • Kuivamäki, Mari (Korsholm)
  • Lönnroos, Ella (Seinäjoki)

Bioanalytiker (YH), dagstudier (15)

  • Al-Darraji, Maysoon (Vasa)
  • Bosnjakovic, Dzenita (Malax)
  • Ehrs, Rebecka (Vörå)
  • Friman, Emilia (Närpes)
  • Hansten, Iryna (Jakobstad)
  • Kakkuri, Emilia (Oulainen)
  • Koskinen, Kim (Vasa)
  • Martens, Tanja (Närpes)
  • Nygård, Tobias (Pedersöre)
  • Nynäs, Wilma (Larsmo)
  • Skog, Kim (Vasa)
  • Svenfelt, Malena (Karleby)
  • Toivonen, Wilma (Vasa)
  • Östman, Nicolai (Vasa)

Estenom (YH), dagstudier (24)

  • Ahlvik, Moa (Jakobstad)
  • Backman, Erica (Nykarleby)
  • Bjolin, Emma (Vasa)
  • Björklund, Julia (Larsmo)
  • Björklund, Moa (Kronoby)
  • Broman, Jessika (Kimitoön)
  • Flygare, Nikita (Vasa)
  • Hienonen, Susanne (Kyrkslätt)
  • Hällfors, Patricia (Vasa)
  • Karlsson, Felicia (Mariehamn)
  • Laaksonen, Laura (Raseborg)
  • Lindgren, Ira (Helsingfors)
  • Lindström, Isabel (Pargas)
  • Norrgård, Emilia (Vasa)
  • Nygård, Linnéa (Vasa)
  • Nylund, Malva (Vasa)
  • Pellas, Elin (Vasa)
  • Roiha, Emilia (Lojo)
  • Saarinen, Wilma (Helsingfors)
  • Tran, Phuong (Karleby)
  • Wahrman, Miia (Borgå)

Hälsovårdare (YH), Vasa, dagstudier (19)

  • Caldén, Ronja (Nykarleby)
  • Granlund, Linda (Nykarleby)
  • Häggman, Madelen (Pedersöre)
  • Joensuu, Ida (Jakobstad)
  • Jåfs, Matilda (Vasa)
  • Kankaanpää, Daniela (Vasa)
  • Karlsson, Tia (Vasa)
  • Kronholm, Ida (Vasa)
  • Lindahl, Litea (Korsholm)
  • Nyholm, Fanny (Kristinestad)
  • Pirttimäki, Kira (Kristinestad)
  • Storm, Alexandra (Närpes)
  • Utfolk, Frida (Kristinestad)
  • Valynets, Hanna (Malax)
  • Viljamaa, Emilia (Vasa)
  • Wester, Linnéa (Närpes)
  • Östman, Sarah (Vörå)

Hälsovårdare (YH), Vasa/Åbo, flerform (20)

  • Ahlskog, Daniela (Pedersöre)
  • Björklund, Emelie (Nykarleby)
  • Björkskog, Anne (Larsmo)
  • Ellfolk, Lina (Kristinestad)
  • Esselström-Lillqvist, Sandra (Larsmo)
  • Hökman, Greta (Vasa)
  • Jansson, Jennifer (Mariehamn)
  • Kalm, Marion (Mariehamn)
  • Krivosheeva, Liubov (Mariehamn)
  • Kronholm, Lena (Närpes)
  • Lundvik, Theresia (Korsholm)
  • Rebers, Lina (Åbo)
  • Sandberg, Malin (Brändö)
  • Sormuslähde-Nikula, Heidi (Finström)
  • Sundman, Michaela (Lemland)
  • Sved, Janina (Helsingfors)
  • Söderlund, Sara (Närpes)

Ingenjör (YH), byggnads- och samhällsteknik, Vasa, dagstudier (38)

  • Ahlskog, Jens (Malax)
  • Aspholm, Vincent (Vasa)
  • Ekholm, Jens (Malax)
  • Eklöf, Luca (Borgå)
  • Forsbacka, Rasmus (Korsholm)
  • Halilic, Jasmin (Malax)
  • Hanhimäki, Noah (Vörå)
  • Holm, Ida (Karleby)
  • Holm, Oskar (Korsholm)
  • Hägg, Christian (Vasa)
  • Häggblad, Anthony (Vasa)
  • Julin, Sandra (Vasa)
  • Jutila, Isa (Jakobstad)
  • Kulla, Selma (Pedersöre)
  • Liewendahl, Lucas (Föglö)
  • Lillas, Anna (Vörå)
  • Lindgård, Mattias (Borgå)
  • Lindman, Kadi (Vasa)
  • Lindqvist, Valter (Kronoby)
  • Malm, Kevin (Malax)
  • Näsi, Ida (Pedersöre)
  • Pajala, Johnny (Korsholm)
  • Riddar, William (Vasa)
  • Rintamäki, Alice (Larsmo)
  • Seppänen, Marcus (Vanda)
  • Siffrén, Anton (Vörå)
  • Smeds, Jona (Nykarleby)
  • Smith, Mattias (Närpes)
  • Snellman, Jacob (Jakobstad)
  • Strengell, Alexandra (Jakobstad)
  • Thors, Vincent (Raseborg)
  • Vikman, Emma (Kronoby)
  • Ylikorpi, Robert (Åbo)

Ingenjör (YH), el- och automationsteknik, dagstudier (103)

  • Aalto, Jimi (Vasa)
  • Andersson, Sebastian (Vanda)
  • Asplund, Anton (Pedersöre)
  • Asplund, Rasmus (Karleby)
  • Berglund, Viktor (Kronoby)
  • Bergström, Filip (Nykarleby)
  • Biström, Benjamin (Åbo)
  • Björk, Isak (Pedersöre)
  • Braskén, Victor (Korsholm)
  • Bäckman, William (Raseborg)
  • Båskman, Viktor (Närpes)
  • Camdzic, Nedim (Malax)
  • Dahl, Alexander (Mariehamn)
  • Eirto, Albin (Sibbo)
  • Ekman, William (Vasa)
  • Ekström, Ludvig (Korsnäs)
  • Granqvist, Johanna (Pedersöre)
  • Hakkarainen, Valtteri (Helsingfors)
  • Hammarberg, Hugo (Kristinestad)
  • Hautala, Elias (Nykarleby)
  • Hautamäki, Niko (Jakobstad)
  • Heikfolk, Emma (Korsholm)
  • Heikfolk, Simon (Vasa)
  • Heikinheimo, Mikael (Pargas)
  • Heikkilä, Mathias (Åbo)
  • Hoffman, Oscar (Grankulla)
  • Holm, Valter (Jakobstad)
  • Holmgren, Robin (Malax)
  • Holmström, Adisu (Jakobstad)
  • Honkala, Victoria (Korsholm)
  • Huldén, Henrik (Kronoby)
  • Hägglund, Viktor (Vasa)
  • Hästbacka, Niklas (Kronoby)
  • Isaksson, Jander (Vasa)
  • Jankens, Antonio (Nykarleby)
  • Karlsson, Axel (Malax)
  • Kronqvist, Lucas (Närpes)
  • Kuoppamaa, Hannes (Nykarleby)
  • Labuschagne, Stefan (Vasa)
  • Lainio, Tommy (Borgå)
  • Lassfolk, Alexander (Vasa)
  • Lehtinen, Jesse (Vanda)
  • Lindblom, Oscar (Korsholm)
  • Lindgren, Oscar (Vörå)
  • Lindström, Oskar (Kronoby)
  • Luu, Toan (Närpes)
  • Lönnqvist, Felix (Esbo)
  • Michelsson, Jonatan (Helsingfors)
  • Nesterov, Evgeny (Vasa)
  • Niemistö, Niklas (Korsholm)
  • Nilsson, Matilda (Esbo)
  • Nordman, Erik (Hangö)
  • Nurkkala, Anton (Raseborg)
  • Nyholm, William (Jakobstad)
  • Nylund, Hanna (Malax)
  • Nylund, Jonathan (Jakobstad)
  • Nymalm, Atte (Pargas)
  • Nyman, Ted (Närpes)
  • Ohls, Anton (Korsholm)
  • Paavolainen, Mici (Karleby)
  • Pada, Jonathan (Närpes)
  • Ramsay, Alex (Jakobstad)
  • Ricksén, Conny (Närpes)
  • Rosenlöf, Philip (Korsnäs)
  • Roth, Isac (Hangö)
  • Rusk, Rabbe (Korsnäs)
  • Rönnberg, Jacob (Mariehamn)
  • Rönnqvist, Jerry (Åbo)
  • Salmi, Maximilian (Sibbo)
  • Sarkola, Sandor (Ingå)
  • Sikkilä, Alex (Nykarleby)
  • Sjöblad, Linus (Närpes)
  • Sjöblom, Svein (Jakobstad)
  • Sjöblom, Tobias (Kimitoön)
  • Slotte, Tryggve (Kronoby)
  • Snellman, Oliver (Larsmo)
  • Snårbacka, Sebastian (Nykarleby)
  • Sten, Axel (Korsnäs)
  • Stennabba, Oliver (Jakobstad)
  • Sundberg, André (Vasa)
  • Suomela, Jani (Borgå)
  • Tallgård, Oliver (Kronoby)
  • Timmerbacka, Karl (Korsholm)
  • Tuori, Emma (Vasa)
  • Törnqvist, Noah (Korsholm)
  • West, Malin (Malax)
  • Wilhelms, Eric (Korsholm)
  • Åsvik, Maria (Kronoby)
  • Öst, Juuso (Pedersöre)
  • Österback, Christian (Korsholm)

Ingenjör (YH), lantmäteriteknik, dagstudier (12)

  • Bergfolk, Mikael (Vasa)
  • Blomqvist, Philip (Jakobstad)
  • Hellund, Anna (Pedersöre)
  • Lagström, Hannes (Malax)
  • Lindqvist, Viktor (Raseborg)
  • Renkonen, Noah (Korsholm)
  • Rönnlöv, Evelina (Malax)
  • Svarvar, Joel (Närpes)
  • Svenfelt, Axel (Larsmo)
  • Wikar, Einar (Vörå)

Ingenjör (YH), maskin- och produktionsteknik, dagstudier (52)

  • Ahlmark, Conny (Vasa)
  • Back, Adrian (Vörå)
  • Bagge, Linus (Vörå)
  • Björklund, Aron (Kronoby)
  • Edström, Linus (Pedersöre)
  • Eklund, Anton (Vanda)
  • Flinck, Dennis (Helsingfors)
  • Fors, Andreas (Nykarleby)
  • Forsell, Gustav (Kronoby)
  • Granfors, Rasmus (Vörå)
  • Holm, Hannes (Jakobstad)
  • Holmback, Emil (Malax)
  • Hyöty, Lucas (Korsholm)
  • Johansson, Staffan (Borgå)
  • Karlsson, Emil (Borgå)
  • Karlsson, Walter (Lovisa)
  • Kvist, Mattias (Korsholm)
  • Lidman, Valdemar (Malax)
  • Lindell, Tobias (Kristinestad)
  • Lindh, Allan (Raseborg)
  • Mattans, Elias (Korsnäs)
  • Mikkonen, Lucas (Vasa)
  • Molander, Ellinor (Jakobstad)
  • Nieminen, Lenni (Korsholm)
  • Nordberg, Isac (Lumparland)
  • Nordmyr, Hugo (Vasa)
  • Nybäck, Erik (Nykarleby)
  • Nyman, Filip (Nykarleby)
  • Näsman, Roy (Esbo)
  • Paasonen, Anton (Hangö)
  • Pettersson, Liam (Eckerö)
  • Rahikainen, Jeremias (Raseborg)
  • Renvall, Mathias (Vörå)
  • Roslund, Adrian (Pedersöre)
  • Råholm, Fredrik (Korsholm)
  • Rönnback, Mathias (Korsholm)
  • Salonsaari, Valdemar (Malax)
  • Skärström, Niki (Pargas)
  • Snellman, Johnny (Pedersöre)
  • Stenholm, Zacharias (Kristinestad)
  • Stenvall, Oscar (Nykarleby)
  • Svartsjö, Alexander (Vasa)
  • Terävä, Konsta (Lovisa)
  • Westerlund, Emil (Lovisa)
  • Wickström, Joel (Vasa)
  • Åbrandt, Robin (Karleby)

Ingenjör (YH), produktionsekonomi, dagstudier (45)

  • Berglund, Jamina (Vasa)
  • Björkskog, Jeremias (Larsmo)
  • Blomström, Jakob (Vörå)
  • Bäck, Adam (Jakobstad)
  • Ekman, Benjamin (Vasa)
  • Engström, Viktor (Nykarleby)
  • Granholm, Alex (Larsmo)
  • Granholm, Otto (Larsmo)
  • Granit, William (Malax)
  • Granlund, Anna (Nykarleby)
  • Hagnäs, Kristoffer (Karleby)
  • Hedman, Jasper (Raseborg)
  • Häggblom, Niclas (Karleby)
  • Ingman, Anette (Vasa)
  • Järvenlahti, Teemu (Jakobstad)
  • Koivisto, Oscar (Hangö)
  • Kujanpää, Stefan (Vasa)
  • Kuparinen, Linda (Vasa)
  • Lillas, André (Nykarleby)
  • Lindström, Victoria (Vasa)
  • Malmsten, Nicole (Korsholm)
  • Nyfelt, Jonathan (Larsmo)
  • Nygård, Julia (Jakobstad)
  • Nykänen, Max (Sibbo)
  • Nyman, Conny (Nykarleby)
  • Rex, Benjamin (Vörå)
  • Ross, Alexander (Jakobstad)
  • Sandin, Matts-Erik (Nykarleby)
  • Sandås, Hugo (Korsholm)
  • Sjölund, Otto (Larsmo)
  • Snellman, Joas (Larsmo)
  • Snellman, Noah (Jakobstad)
  • Stenmark, Ted (Malax)
  • Sundelin, Adam (Larsmo)
  • Sundqvist, Johannes (Pedersöre)
  • Svedman, Adam (Närpes)
  • Svenfelt, Hugo (Larsmo)
  • Södergård, Alexander (Vörå)
  • Vozzhaev, Aleksandr (Jakobstad)
  • Väglund, Oskar (Malax)
  • Yli-Suutala, Joni (Nykarleby)
  • von Essen, Christian (Korsholm)
  • Åkerlund, William (Pedersöre)

Röntgenskötare (YH), dagstudier (9)

  • Abdulrazk Ibrahim, Muhamed (Vasa)
  • Björk, Sylvi (Vasa)
  • Gäddnäs, Matilda (Larsmo)
  • Källberg, Elin (Korsholm)
  • Le, Lien (Korsholm)
  • Myllynen, Hanna (Lumijoki)
  • Nabbvik, Julia (Kronoby)
  • Pärssinen, Tanja (Nykarleby)
  • Wistbacka, Ellen (Korsholm)

Sjukskötare (YH), Vasa, dagstudier (34)

  • Ahlskog, Linn (Pedersöre)
  • Backlund, Maxim (Nykarleby)
  • Blom, Emilia (Vörå)
  • Drifell, Ida (Korsholm)
  • Flemmich, Jeanette (Raseborg)
  • Haga, Tracey (Korsnäs)
  • Hietala, Jennifer (Vasa)
  • Hietala, Julia (Vasa)
  • Holtlund, Amanda (Korsnäs)
  • Häggman, Julia (Larsmo)
  • Keituri, Emma (Jakobstad)
  • Knutar, Anna (Kronoby)
  • Mamenywa, Kundo (Korsholm)
  • Masjedi, Hojjat (Vasa)
  • Nummela, Wendla (Kristinestad)
  • Nylund, Jack (Nykarleby)
  • Omanovic, Emma (Malax)
  • Pollari, Jessica (Vasa)
  • Sand, Julia (Vasa)
  • Sikkilä, Mathilda (Nykarleby)
  • Smeds, Nea (Nykarleby)
  • Snellman, Matilda (Korsholm)
  • Styris, Julia (Vasa)
  • Tallgren, Elin (Malax)
  • Vikman, William (Kronoby)
  • Wargh, Elin (Karleby)
  • Williamsson, Ted (Korsholm)
  • al-Zubeidi, Zehraa (Lempäälä)
  • Öman, Michelle (Korsholm)

Sjukskötare (YH), Vasa, flerform (29)

  • Ahlvik, Amanda (Pedersöre)
  • Ahlvik, Rebecka (Pedersöre)
  • Astrom, Pantipa (Vörå)
  • Bäcksholm, Sandra (Jakobstad)
  • Dauksaité, Simona (Närpes)
  • Demir, Özlem (Jakobstad)
  • Ekman, Dennis (Vasa)
  • Elfving, Rosanna (Korsholm)
  • Gadzova, ERIKA (Mariehamn)
  • Hannus, Tindra (Närpes)
  • Kiisk, Adeline (Pedersöre)
  • Kivelä, Malin (Vasa)
  • Kukkonen, Fanni (Kaskö)
  • Käld, Natalie (Larsmo)
  • Lindblom Aho, Emelie (Kimitoön)
  • Lindfors, Amanda (Pedersöre)
  • Lindström, Diana (Geta)
  • Nyfelt, Malena (Karleby)
  • Näsman, Anna (Korsholm)
  • Pajunen, Liza (Jakobstad)
  • Siffrén, Elin (Vörå)
  • Sjöblom, Sabina (Kristinestad)
  • Skogberg, Fanny (Hammarland)
  • Tervo, Oona (Korsholm)
  • Vähäkangas, Frida (Pedersöre)
  • Wasberg, Jenni (Korsholm)

Social- och hälsovård (högre YH), Vasa, flerform (17)

  • Back, Nina (Vasa)
  • Björklund, Isa (Malax)
  • Herrgård, Nina (Korsholm)
  • Käld-Aspfors, Siv (Jakobstad)
  • Ljung, Leena (Jakobstad)
  • Lundell, Mikaela (Närpes)
  • Luoma-Stenvall, Noora (Nykarleby)
  • Pollari, Maarit (Laihia)
  • Prittinen, Ulla (Larsmo)
  • Sahlgren, Ann-Sofie (Karleby)
  • Vaaranmaa, Fanni (Korsholm)
  • Voutilainen, Ida (Vasa)
  • Wik, Pernilla (Nykarleby)
  • Österback, Annika (Vasa)

Socionom (YH), Vasa, dagstudier (57)

  • Aarnio, Elin (Korsholm)
  • Aljasem, Rezaak (Vasa)
  • Anderssén, Wilma (Larsmo)
  • Backholm, Oliver (Korsnäs)
  • Backman, Linnea (Korsholm)
  • Bajic, Lejla (Larsmo)
  • Bamberg, Arvid (Mariehamn)
  • Bergendahl, Angelina (Mariehamn)
  • Björkman, Elsa (Jakobstad)
  • Bonn, Isa (Malax)
  • Eklund, Jessica (Pedersöre)
  • Eklund, Josephine (Korsholm)
  • Eklund, Sofia (Korsnäs)
  • Englund, Elin (Vasa)
  • Enkvist, Annie (Pedersöre)
  • Enqvist, Isabella (Jakobstad)
  • Friberg, Matilda (Korsholm)
  • Friman, Julia (Vasa)
  • Granlund, Emil (Vasa)
  • Hakanen, Heidi (Jakobstad)
  • Hummelstedt, Matias (Närpes)
  • Häggblom, Tilda (Korsholm)
  • Högnäs, Tobias (Vasa)
  • Johansson, Elvira (Raseborg)
  • Kalabic, Ajdina (Närpes)
  • Kallio, Ellen (Vasa)
  • Knutar, Isak (Kronoby)
  • Lindroos, Cecilia (Borgå)
  • Mattsson, Natalia (Kimitoön)
  • Mirachytskaya, Karyna (Närpes)
  • Nygård, Sabina (Vasa)
  • Nyholm, Benjamin (Korsholm)
  • Nylund, Mathilda (Jakobstad)
  • Pihlaja, Robin (Vasa)
  • Puskala, Veera (Karleby)
  • Rantanen, Jenny (Vasa)
  • Ribeiro, Melissa (Närpes)
  • Shkreta, Rilinda (Vasa)
  • Sjuls, Malte (Vasa)
  • Sjöblom, Carmela (Närpes)
  • Stenhäll, Robin (Jakobstad)
  • Stenroos, Belinda (Nykarleby)
  • Sundblom, Andrea (Jomala)
  • Söderblom, Nathalie (Vasa)
  • Tuomi, Lili-Ann (Pedersöre)
  • Vesterlund, Emelie (Närpes)
  • Wargh, Ida (Nykarleby)
  • Westerlund, Janina (Nykarleby)

Socionom (YH), Vasa, flerform (38)

  • Arnautovic, Emina (Närpes)
  • Bengs, Sara (Jakobstad)
  • Berglund, Tobias (Vörå)
  • Björk, Mikaela (Jakobstad)
  • Bodbacka, Angelica (Jakobstad)
  • Eklund, Ann (Närpes)
  • Fellman, Nina (Larsmo)
  • Hagberg, Maria (Vörå)
  • Hauta-Aho, Heidi (Nykarleby)
  • Hellén, Nea (Jakobstad)
  • Holm, Joanna (Korsholm)
  • Holmberg, Martina (Nykarleby)
  • Holmborg, Tanja (Pedersöre)
  • Högdahl, Tommy (Vasa)
  • Kantola, Ann-Sofi (Nykarleby)
  • Lillkvist, Annika (Jakobstad)
  • Nguyen, Thuy (Närpes)
  • Nyberg, Nina (Raseborg)
  • Nyroos, Kaisa (Malax)
  • Nystén, Lina (Malax)
  • Panchuk, Nataliya (Sibbo)
  • Qwarfordt-Sahlgren, Annika (Kimitoön)
  • Rosengård, Lina (Närpes)
  • Smeds, Johanna (Korsholm)
  • Stenhäll, Ida (Pedersöre)
  • Strand, Daniela (Vörå)
  • Sundell, Linda (Kristinestad)
  • Tupeli, Josef (Larsmo)
  • Vesterlund, Andrea (Nykarleby)
  • Walberg, Mia (Nykarleby)

Tradenom (YH), företagsekonomi, Vasa, dagstudier (53)

  • Ahlgren, Daniel (Borgå)
  • Asp, Amanda (Jakobstad)
  • Autio, Lina (Korsholm)
  • Backman, Emilia (Korsholm)
  • Backman, Lukas (Korsholm)
  • Björkman, Lina (Pedersöre)
  • Fagerholm, Philip (Larsmo)
  • Grankulla, Victoria (Vasa)
  • Grönroos, Dennis (Vasa)
  • Hnuskina, Olena (Vasa)
  • Holmqvist, Nora (Jakobstad)
  • Håxell, William (Närpes)
  • Jansson, Adam (Vörå)
  • Johansson, Milla (Nykarleby)
  • Koivuniemi, Filip (Larsmo)
  • Lax, Aida (Vasa)
  • Liljeberg, Linn (Sjundeå)
  • Lindström, Lucas (Kristinestad)
  • Michelsson, Julius (Tammerfors)
  • Nordlund, Ellen (Vasa)
  • Nygård, Casper (Vasa)
  • Nyman, Fredrik (Vörå)
  • Omars, Edward (Korsholm)
  • Paakkari, Peppina (Sjundeå)
  • Pensar, Jesper (Vörå)
  • Plogman, Ann-Sofie (Vasa)
  • Rabb, Celina (Vasa)
  • Ragi, Samir (Borgå)
  • Sand, Fanny (Vasa)
  • Sandberg, Jakob (Vasa)
  • Santamala, Hanna (Lumparland)
  • Sedoff, Franz (Helsingfors)
  • Sirén, Tuukka (Karleby)
  • Sjöblom, Mathilda (Nykarleby)
  • Smedlund, Sandra (Korsnäs)
  • Smulter, Wilma (Vörå)
  • Snellman, Linus (Jakobstad)
  • Snellman, William (Karleby)
  • Ström, Alexandra (Korsholm)
  • Söderqvist, Elias (Närpes)
  • Teir, Wenzel (Vasa)
  • Trinh, Harry (Jakobstad)
  • Vesterlund, Ulf (Jakobstad)
  • Westerén, Axel (Esbo)
  • Williamsson, Sandra (Korsholm)

Åbo, Henriksgatan

Hälsovårdare (YH), Åbo, dagstudier (13)

  • Bock, Letizia (Pedersöre)
  • Enberg, Sofia (Pargas)
  • Fagerström, Tim (Finström)
  • Fredriksson, Lotte (Borgå)
  • Henriksson, Madicken (Lovisa)
  • Holm-Wikström, Henrietta (Åbo)
  • Koskimies, Venla (Lovisa)
  • Leppänen, Ronja (Kimitoön)
  • Levandoffsky, Melina (Raseborg)
  • Makkee, Lotte (Åbo)
  • Slotte, Jennie (Kronoby)

Sjukskötare (YH), Åbo, dagstudier (15)

  • Biese, Linn (Helsingfors)
  • Björk, Amelia (Nykarleby)
  • Hermansson, Ingela (Pargas)
  • Häggblom, Annabell (Vasa)
  • Jansson, Elsa (Brändö)
  • Lindqvist, Vilma (Raseborg)
  • Lindén, Johanna (Sibbo)
  • Löfman, Hilla (Sverige)
  • Selander, Marcus (Pargas)
  • Weijola, Fanny (Vanda)
  • von Bonsdorff, Oliver (Raseborg)
  • Österlund, Elin (Raseborg)

Social- och hälsovård, (högre YH), Åbo, flerform (13)

  • Backas, Jessica (Kimitoön)
  • Bergman, Hanna (Ingå)
  • Hindersson-Stenberg, Siv (Ingå)
  • Kankaanpää, Suvi (Sverige)
  • Kass-Lundström, Carina (Raseborg)
  • Palmgren-Wickström, Eva (Pargas)
  • Peltonen, Åsa (Pargas)
  • Roiha, Maria (Lojo)
  • Sjödahl-Lindblom, Sabina (Pargas)
  • Skog, Daniela (Lojo)
  • Stoor, Pamela (Raseborg)

Socionom (YH), e-socionom, Åbo, flerform (25)

  • Borg, Ann-Charlotte (Vasa)
  • Böckerman, Alice (Raseborg)
  • Ekholm, Ann-Charlotte (Åbo)
  • Gottberg, Nathalie (Raseborg)
  • Grönroos, Catarina (Raseborg)
  • Ingves-Sjöberg, Cecilia (Närpes)
  • Karlsson, Josefine (Lemland)
  • Landor, Susanna (Esbo)
  • Lidell, Emma (Lemland)
  • Lindholm, Elin (Vårdö)
  • Lindroos, Hanna (Mariehamn)
  • Lindström-Winé, Sonja Christina (Sund)
  • Lundström, Izabelle (Pargas)
  • Maag, Christina (Vörå)
  • Nylund, Cita (Lemland)
  • Nyman, Ilse-Maria (Salo)
  • Peltola, Jessika (Åbo)
  • Sjövall, Jenny (Åbo)
  • Vikström, Rebecka (Åbo)

Socionom (YH), Åbo, dagstudier (47)

  • Ahlfors, Sonja (St Karins)
  • Ahlgren, Amanda (Borgå)
  • Björklund, Mathias (Raseborg)
  • Boichuk, Oleh (Ukraina)
  • Enberg, Wera (Raseborg)
  • Eriksson, Linn (Åbo)
  • Fagerholm, Janina (Pedersöre)
  • Friberg, Emilia (Kimitoön)
  • Frondén, Pernilla (Lovisa)
  • Gustafsson, Nicole (Kimitoön)
  • Hagström, Vilhelmina (Helsingfors)
  • Hanses, Isabella (Kristinestad)
  • Hedborg, Julia (Jomala)
  • Helenius, Malin (Pargas)
  • Hisinger, Ida (Akaa)
  • Hongell, Johanna (Kronoby)
  • Husell, Matilda (Finström)
  • Illman, Robin (Ingå)
  • Intonen, Mikael (Pargas)
  • Jalonen, Olivia (Raseborg)
  • Lagus, Mirabella (Åbo)
  • Lehtinen, Jessica (Åbo)
  • Lindholm, Fanny (Åbo)
  • Lindqvist, Hanna (Åbo)
  • Lönnberg, Moa (Raseborg)
  • Pelkkala, Totte (Jakobstad)
  • Rautiainen, Hanna (Åbo)
  • Roine, Vivian (Åbo)
  • Sandholm, Sara (Åbo)
  • Sarparanta, Saga (Raseborg)
  • Sormunen, Essi (Helsingfors)
  • Strömberg, Julia (Raseborg)
  • Sundström, Pernilla (Sibbo)
  • Suojama, Katja (Lundo)
  • Törnqvist, Mila (Lojo)
  • Viita, Salla (Åbo)
  • Väntsi, Cecilia (Sibbo)
  • Walk, Isak (Kimitoön)
  • Österberg, Saga (Raseborg)

Tradenom (YH), företagsekonomi, Åbo, dagstudier (78)

  • Ala-Rantala, Kristoffer (Tammerfors)
  • Andersson, Justus (Karleby)
  • Blomqvist, Elias (Pedersöre)
  • Degerlund, Zacharias (Raseborg)
  • Ekbom, William (Helsingfors)
  • Ekholm, Emil (Reso)
  • Ekström, William (Raseborg)
  • Engblom, Rasmus (St Karins)
  • Engroos, Samuel (Pargas)
  • Engström, Miro (Esbo)
  • Fagerström, Jens (Raseborg)
  • Fagerström, John (Raseborg)
  • Forsström, Madeleine (Lovisa)
  • Forsström, Sebastian (Esbo)
  • Fransas, Nicola (Borgå)
  • Fredriksson, Lucas (Borgå)
  • Ginman, Emil (Sibbo)
  • Grönman, Wille (Borgå)
  • Guseff, Annika (Åbo)
  • Hautala, Emma (Karleby)
  • Heino, Ida-Sofia (Åbo)
  • Herrala, Claudia (Raseborg)
  • Hildén, Axel (Esbo)
  • Himanto, Ville (Kyrkslätt)
  • Holmström, Emil (Esbo)
  • Hägerstrand, Alexander (Mariehamn)
  • Invenius, Emil (Jakobstad)
  • Jansson, Alex (Kyrkslätt)
  • Kallioinen, Julia (Åbo)
  • Karrento, Vanessa (Pargas)
  • Kokko, Heli (Ingå)
  • Laaksonen, Emilia (Åbo)
  • Lindblad, Aron (Helsingfors)
  • Lindfors, Alina (Åbo)
  • Lindroos, Theo (Esbo)
  • Lostedt, Elias (Sjundeå)
  • Lundell, Luca (Esbo)
  • Lundén, Anton (Esbo)
  • Nihtilä, Erika (Åbo)
  • Nordström, Niklas (Esbo)
  • Oljelund, Ellen (Helsingfors)
  • Paatero, Petrus (Åbo)
  • Pitkänen, Thea (Esbo)
  • Poutanen, Taneli (Helsingfors)
  • Reinikainen, Josef (St Karins)
  • Rintala, Matias (Åbo)
  • Rönnholm, Christoffer (Pargas)
  • Sacklén, Robin (Grankulla)
  • Salakari, Andreas (Åbo)
  • Seistola, Lillebi (Borgå)
  • Silfverberg, Elsa (Ylöjärvi)
  • Sjöberg, Jessica (Raseborg)
  • Skarbö, Kristian (Esbo)
  • Smedslund, Matilda (Raseborg)
  • Storbacka, Madeleine (Åbo)
  • Strandberg, Andrej (Hangö)
  • Suominen, Niklas (Kyrkslätt)
  • Tuovinen, Reetta (Kyrkslätt)
  • Vellamo, Leevi (Pargas)
  • Vettenranta, Sofia (Helsingfors)
  • Virtanen, Elvira (Pargas)
  • Virtanen, Janne (Tusby)
  • Wecksten, Atte (Kyrkslätt)
  • Willberg, Kristoffer (Åbo)
  • Wilén, Niklas (Helsingfors)
  • de Haas, Thim (Mariehamn)

Raseborg

Agrolog (YH)/Skogsbruksingenjör (YH), dagstudier (17)

  • Broberg, Elin (Esbo)
  • Kronlund, Kevin (Pedersöre)
  • Köping, Jennifer (Vasa)
  • Laaksamo, Sami (Hangö)
  • Lindfors, Anders (Lappträsk)
  • Lukala-Ek, Katja (Kimitoön)
  • Lång, William (Korsholm)
  • Prior, Minea (Raseborg)
  • Sandberg, Hannes (Nykarleby)
  • Sjöholm, Liam (Kimitoön)
  • Sjöstrand, Felicia (Kristinestad)
  • Stenvall, Sofia (Vasa)
  • Wasström, Carl (Raseborg)
  • Wentzel, Pyry-Veikko (Esbo)
  • Westerholm, Conny (Ingå)

Byggmästare (YH), dagstudier (14)

  • Berglund, Johan (Kronoby)
  • Broman, Oscar (Mörskom)
  • Engelholm, Antony (Kristinestad)
  • Gröndahl, Robin (Saltvik)
  • Pått, Markus (Närpes)
  • Randström, Julius (Raseborg)
  • Rönnblad, Max (Raseborg)
  • Saarinen, Jonas (Esbo)
  • Sjöblom, Pernilla (Raseborg)
  • Stjernberg, Nicholas (Borgå)
  • Söderström, Oliver (Raseborg)
  • Virta, Arttu (Pyttis)
  • Wasiljeff, Fredrik (Raseborg)
  • Wasström, Marius (Raseborg)

Ingenjör (YH), byggnads- och samhällsteknik, Raseborg, dagstudier (21)

  • Berglund, Joel (Malax)
  • Björklund, Linus (Pargas)
  • Freudenthal, Lucas (Sibbo)
  • Heinström, Robin (Ingå)
  • Hellström, Jakob (Raseborg)
  • Hieta, Heidi (Kyrkslätt)
  • Köhler, Patrick (Ingå)
  • Laaksonen, Oskar (Raseborg)
  • Lindblad, Felix (Kyrkslätt)
  • Lindqvist, Roy (Raseborg)
  • Malm, Markus (Helsingfors)
  • Melin, Jonne (Raseborg)
  • Nordqvist, Felix (Åbo)
  • Randström, Linus (Raseborg)
  • Selenius, Jonas (Raseborg)
  • Siggberg, Wictor (Raseborg)
  • Strandvik, Lukas (Borgå)
  • Wik, Valter (Nykarleby)

Åbo, Hertig Johans parkgata

Sjökapten (YH), dagstudier (21)

  • Björkqvist, Max (Helsingfors)
  • Boström, Albert (Pargas)
  • Bussman, Casimir (Raseborg)
  • Enqvist, Viktor (Larsmo)
  • Ervast, Elias (Raseborg)
  • Grönqvist, Ida (Borgå)
  • Heino, Henry (Helsingfors)
  • Kivistö, Miikka (Lahtis)
  • Lapveteläinen, Robin (Helsingfors)
  • Lågland, Zacharias (Vasa)
  • Manninen, Dennis (Grankulla)
  • Murro, Matias (Helsingfors)
  • Raittila, tapani (St Karins)
  • Smit, Emil (Joensuu)
  • Stenström, Johannes (Kimitoön)
  • Weckström, Lucas (Borgå)

Jakobstad

Bildkonstnär (YH), bildkonst, dagstudier (11)

  • Berg, Michelle (Malax)
  • Kalavainen, Axel (Borgå)
  • Karlström, Erica (Nykarleby)
  • Lunabba, Emilia (Vasa)
  • Lunabba, Nathalie (Vasa)
  • Molander, Maria (Karleby)
  • Oshukova, Mariia (Ryssland)
  • Simons, Eeva (Vasa)
  • Wikström, Martin (Närpes)

Bildkonstnär (YH), fotografering, dagstudier (5)

  • Engman, Emilia (Kyrkslätt)
  • Grankulla, Sandra (Pedersöre)
  • Paile, Milena (Helsingfors)
  • Salokangas, Hanni (Borgå)
  • Strand, Erika (Korsholm)

Formgivare (YH), grafisk design, dagstudier (14)

  • Björses, Emilia (Pedersöre)
  • Björses, Julia (Pedersöre)
  • Eklund, Helena (Jakobstad)
  • Kekkonen, Sara (Åbo)
  • Korsman, Renée (Jakobstad)
  • Lindholm, Andreas (Vasa)
  • Lobanovskaia, Elizaveta (Ryssland)
  • Louhiranta, Karoliina (Vasa)
  • Nylund, Linn (Vasa)
  • Plogman, Inez (Kronoby)
  • Träisk, Sofia (Kronoby)
  • Veijola, Sandra (Helsingfors)

Formgivare (YH), inredningsarkitektur, dagstudier (13)

  • Bagarnäs, Carolina (Pedersöre)
  • Björklund, Anna (Vasa)
  • Finne, Evelina (Pedersöre)
  • Grönroos, Nenna (Åbo)
  • Hagman, Sofia (Pedersöre)
  • James, Emma (Sibbo)
  • Korkea-Aho, Emma (Jakobstad)
  • Lindblad, Sofie (Helsingfors)
  • Manns, Emma (Jakobstad)
  • Phattanadittharat, phimmada (Borgå)
  • Salin, Madeleine (Pedersöre)
  • Snellman, Lotta (Pedersöre)
  • Westerlund, Sarah (Pedersöre)

Formgivare (högre YH), flerform (10)

  • Andtbacka, Linda (Nykarleby)
  • Blomqvist, Annika (Jakobstad)
  • Dahlfelt, Ann-Kristin (Jakobstad)
  • Klemets, Emilia (Jakobstad)
  • Kristola, Mikaela (Jakobstad)
  • Kull, Martin (Sverige)
  • Lindvall Fors, Sara (Pedersöre)
  • Wärnman, Erica (Kronoby)
  • Ångerman, Johan (Vasa)
  • Östman, Minna (Jakobstad)

Musiker (YH), kyrkomusik/barockmusik, flerform (10)

  • Aittola, Inkeri (Raseborg)
  • Berkovskiy, Lev (Kuopio)
  • Granqvist, Tommy (Sibbo)
  • Heikkilä, Esa (Lahtis)
  • Ihamuotila, Leena (Helsingfors)
  • Martikainen, Henna (Joensuu)
  • Marttila, Eero (Helsingfors)
  • Niborski, Ivanna (Vanda)
  • Sirén, Ilona (Pargas)
  • Stoor, Mikael (Helsingfors)

Musiker (YH)/Musikpedagog (YH), dagstudier (13)

  • Ahlskog, William (Nykarleby)
  • Arnautovic, Azra (Jakobstad)
  • Helling, Aron (Sibbo)
  • Hietaneva, Anna (Lahtis)
  • Oksanen, Joacim (Kimitoön)
  • Santanen, Teresa (Esbo)
  • Slangar, Kevin (Vasa)
  • Sretenovic, Rebecka (Pargas)
  • Suomalainen, Katja (Juva)
  • Vestersund, Markus (Jakobstad)
  • Westerlund, Alma (Vasa)