Kontakta FoU

Personal i Raseborg

Campus Raseborg, Raseborgsvägen 9, 10600 Ekenäs 

Forsknings- och utvecklingschef  
Wilhelm Fortelius 
Wilhelm.Fortelius@novia.fi 
tfn +358 44 7998 404

Forsknings- och utvecklingsledare inom bioekonomi 
Marianne Fred
Marianne.Fred@novia.fi
tfn +358 44 449 8409

FoU- och förvaltningsassistent
Ulrica Isaksson
Ulrica.Isaksson@novia.fi
tfn +358 44 799 8402

Forsknings- och utvecklingsassistent inom bioekonomi
Ulrika Lindblad
Ulrika:Lindblad@novia.fi 
T
fn +358 50 430 7245

Projektassistent
Pia Gustafsson
Pia.Gustafsson@novia.fi
Tfn +35846 921 8356

FoU-koordinator
Tobias Tamelander
Tobias.Tamelander@novia.fi
Tfn +358 50 472 9760

 Personal i Vasa

Campus Vasa, Wolffskavägen 31, 65320 Vasa

Forsknings- och utvecklingsledare inom hälsa och välfärd
Annika Wentjärvi
Annika.Wentjarvi@novia.fi
tfn +358 44 780 5459


Forsknings- och utvecklingsassistent inom hälsa och välfärd
Anna Karlsson
Anna.Karlsson@novia.fi
tfn +358 44 780 5451

Campus Vasa, Wolffskavägen 33, 65200 Vasa

Forsknings- och utvecklingsledare inom hållbar energiteknik
John Dahlbacka
John.Dahlbacka@novia.fi
tfn +358 44 780 5730

Forsknings- och utvecklingsassistenter inom hållbar energiteknik
Tua Storfors 
Tua.Storfors@novia.fi
tfn +358 44 78 05733

Personal i Jakobstad

Campus Allegro, Köpmansgatan 10, 68600 Jakobstad


Forsknings- och utvecklingsledare inom kultur och entreprenörskap
Therese Sunngren-Granlund
Therese.Sunngren-Granlund@novia.fi
tfn: +358447805887

Forsknings-och utvecklingsassistent inom kultur och entreprenörskap
Yvonne Rönnbacka
Yvonne.Ronnbacka@novia.fi
tfn: +358504105137

Personal i Åbo

Aboa Mare Åbo, Hertig Johans parkgata 21, 20100 Åbo


Forsknings- och utvecklingsledare inom fartygssimulation
Mirva Salokorpi
Mirva.Salokorpi@novia.fi
tfn +358 44 762 3532

Forsknings- och utvecklingsassistent inom fartygssimulation
Carina Virkama
Carina.Virkama@novia.fi
tfn +358 44 762 3181

Kontaktperson för media 

Informatör för FoU

Caroline Lång
Caroline.Lang@novia.fi
Tfn +358 50 470 6592

Catrin Sandvik (moderskapsledig)
Catrin.Sandvik@novia.fi
Tfn +358 46 920 0660